View Single Post
  #25  
Vechi 16.07.2010, 14:28:42
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CalmDown Vezi mesajul
Se roagă ei înșiși și își pot reafirma mărturisirea de credință (prin pocăință, spovedanie, împărtășanie). Și asta poate fi realizată chiar într-o singură zi. Și Biserica, sigur, se va ruga pentru ei. Condiția necesară și suficientă: întoarcerea păcătosului.
Și o problemă simplă: dacă el nu vrea (prin viața lui de păcat demonstrează că nu vrea), ce rost are să se roage Biserica pentru el? Mântuirea, până la urmă, dragă doamnă, e personală.
În momentul în care va vrea, desigur, se va ruga și Biserica pentru el.
O să-mi spuneți, poate, că "dacă el, bietul, nu știe" și mama, soția, soțul, sora, fratele, prietenul vor, totuși, să-l aducă pe calea cea bună? Dumnezeu ne-a înzestrat cu liber arbitru . Aceasta înseamnă că putem alege ceea ce suntem și ceea ce vom face. În caz că alege calea lui Hristos, sincer și nu cu "compromisuri căldicele" (de ex.: "nu strică la nimeni un pahar de țuică"), restul vine de la Dumnezeu. Doamnă, "mă frige la degete" să-mi pun povestea vieții pe internet, dar n-am s-o fac pentru că și acesta ar fi un semn de atotsuficiență cunoscătoare = mândrie (nu vreau să mă smintesc). (A propos, așa îmi păstrez echilibrul: când îmi vine să mă laud, dau și eu înapoi, "retro satana"). Credeți-mă, însă, câte necazuri mi-am făcut și păcate, nu cred că altcineva ar fi fost capabil să facă astfel de mizerii. Astăzi sunt pe calea crucii. Sunt sătul de "un pahar nu strică", "o țigară e bună și ea că nu mă pot lăsa" etc., asta, doar, ca să pomenesc păcatele cele mici.

Să nu ne pierdem, vă rog, printre "literele" legii și să nu vedem până la urmă LEGEA: Hristos și chemarea Lui adresată tuturor fără excepție. Și aici, nu mai există nici o scuză. Dumnezeu să ne miluiască pe toți!

Doamne ajută!
În unele privințe nu sunt deacord cu dumneata.

Să se roage mama pentru fii și tatăl să se roage căci păcatele, viața lor desfrânată și greșalele pe care le-au făcut în tinerețile îi face pe copii fără frică de Dumnezeu și neascultători.
Să se roage,să postească și să plângă cu metanii mari ,cerșind mila lui Dumnezeu pentru copiii lor și acesta va lumina mintea celor rătăciți atunci când păcatele părinților vor fi iertate.

Femeia caananeiancă ce făcea? Striga în urma Mântuitorului "Doamne ajută-mă,fica mea este rău chinuită de un dicvol" și acesta a făcut-o bine pe fica femeii!
Un alt exemplu este rugăciunea sutașului pentru sluga acestuia(și exemple mai sunt în Evanghelii)

Sigur că nu ne putem ruga pentru sinucigați la Sfânta Liturghie dar sunt cele 4o de panihide care făcute corect pot aduce mult folos și celor care au murit în neorânduială (a se citi din învățăturile părintelui Nicodim Mândiță).

După 7 ani de la moartea prin suicid se poate face o slujbă ceva mai complexă după știința mea iar cel care și-a luat zilele în acest fel poate fi dezgropat și înmormântat în alt loc decât cel destinat sinucigșilor.

Nu vreau să repet dar să fim cu băgare de seamă la cele scrise în Evanghelii și să vedem câte minuni a făcut Mântuitorul pentru cei apropiați unui credincios care s-a rugat.

Așadar pentru cine să ne rugăm dacă nu pentru cei apropiați nouă?

Acei care au murit neâmpărtășiți și care nu au refuzat înmormântarea creștinescă pot fi trecuți pe pomelnlic astfel:
- Popescu cu tot neamul lui cel adormit
căci din tot neamul lui o fi fost vreunul care să fi fost drept credincios.

Dacă oamenii ar face precum spuneți voi (deși corect așa este fără dor și poate) puțini ar fi cei care s-ar pomeni la proscomedie!

Spunea un duhovnic (nu-mi amintesc care)într-o predică că toate sunt posibile dacă Dumnezeu vrea și că orice păcătos se poate mântui într-o clipă asemenea tâlharului de pe cruce care doar atât a spus "pomenește-mă Doamne când voi veni într-u Împărăția Ta"



Last edited by dorinastoica14; 16.07.2010 at 14:37:11.
Reply With Quote