View Single Post
  #28  
Vechi 20.02.2015, 19:18:48
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Azi scrie si zi de post si dezlegarile. Of, pai daca sunt dezlegari, nu mai este post.
In fine, au vrut sa explice clar.

Ei da, asa post ca la catolici ar fi bine. As putea sa tin si eu si ar tine si copiii (de la 14 ani mi se pare mai normal pentru ei si nu de la 7 ani).

Asta cu pestele nu este clara. Exista zile in post cand scrie in mod expres ca este dezlegare la peste. Dar in saptamana asta nu se pomeneste de peste. Probabil ca este de la sine inteles. Cumva pestele nu e chiar carne. Este acceptat de biserica. Vine de la pilda cu inmultirea painilor si a pestilor.
asta era hrana lor atunci. Apostolii au fost pescari.

Categoric postul nu este foarte clar tratat in scripturi (poate tocmai ca ar trebui sa fie ceva personal). Asa de ex. regulile de acum nu sunt valabile si in Postul Craciunului (nu exista harti si dezlegari in prealabil).
Eu nu-mi doresc posturile catolicilor,imi par doar simbolice in care nu se renunta decat la carnea rosie,la extrem de putin.Catolicii din America sunt cei mai comici,se aduna vinerea seara la restaurante ,unde beau,petrec,socializeaza dar neaparat mananca peste! Atata superficialitate si politically correctness mai rar intalnesti!

Imi plac posturile noastre si imi place extremismul de jerta adus de Sfinti si Parinti care slabesc trupul pt a se intari spiritual si nu viceversa!

Si nu este doar asta,sa ne amintim ca starea paradisiaca a omului a fost vegetariana,el asa a fost proiectat.
Nimeni nu moare daca renunta la carne,moare de pofta insa,asa cum un drogat moare in sevraj.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote