View Single Post
  #19  
Vechi 20.02.2018, 14:31:11
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Problema e ca interpretarea dumneavoastra este voit rautacioasa, tendentioasa, cu nuante ateist-sataniste.

Cand Iisus precizeaza clar, in acelasi capitol, ca din uscarea smochinului trebuie sa intelegem ca rugaciunea are putere iar dumneavoastra veniti cu o interpretare de-a binelea, aiuritoare ("din aceasta pilda trebuie sa ne asteptam sa o incasam chiar daca n-avem nicio vina"), eu vad o mare problema: rastalmacirea invataturii lui Iisus.
nu, e mai simplu, se intreaba un pic mai malitios de ce a trebuit ca smochinul sa se usuce si nu sa inverzeasca.

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Societatea e civilizata pentru a ca preluat moralitatea iudeo-crestina. Daca am trai in politeism, ateism sau satanism, adio civilizatie. Toate crimele sunt urmarea faptului ca oamenii l-au parasit pe Dumnezeu, chiar si acelea facute in "numele Domnului". Nu exista crime cu "latura crestina".
as zice ca, din prea multe puncte de vedere, societatea este asa cum este acum in detrimentul moralitatii iudeo-crestine. am amintit mai inainte sclavagismul; biserica ortodoxa romana a mentinut sclavagismul pana, hat, la mijlocul secolului 19
pe de alta parte nu tii deloc seama de ceea ce a facut biserica imediat ce a primit puterea de la constantin celorlalte religii si apoi timp de 1500 de ani sie insasi. e mult prea simpla explicatia de mai sus, asa putem explica absolut orice nu ne convine, in abstracto.

edit.apropo, oare ce s-ar fi intamplat daca sangerosul razboi religios ar fi fost castigat de catolici? avem boemia ca exemplu pentru ce s-ar fi intamplat, protestantismul ar fi disparut.
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.

Last edited by Ali Baba; 20.02.2018 at 14:33:36.
Reply With Quote