View Single Post
  #8  
Vechi 29.04.2006, 22:09:22
el_popa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen
Citat:
În prealabil postat de el_popa
Am si eu o intrebare. Este biblic sa te rogi Fecioarei Maria?
Ce crezi tu, nu ne intereseaza. Dar am si eu o intrebare: E biblic sa fii sectant (in afara Bisericii infiintate de Sf. Apostoli)? E biblic sa afirmi principiul Sola Scriptura, care e contrazis chiar de Biblie? E biblic sa vii pe un forum ortodox pentru a ispiti si pentru a huli credinta altora (parintii tai, stramosii tai s.a. - apropos de porunca respectului de parinti)? V-a lasat Iisus, (personal, ca asa va place sa va maimutariti) "toate cate v-am poruncit voua"? Sau sunteti numai niste impostori?
Frumoasa fraza: "Ce crezi tu, nu ne intereseaza". Te consideri purtator de cuvant pentru toti vizitatorii forumului?

Ma... si la rubrica asta de pe forum, eu am pus prima oara o intrebare. Am primit un raspuns si apoi am dat si eu un raspuns. Mi se pare ca totul decurge normal. Acum de ce spui ca nu te intereseaza ce spun eu. Am dat referinte biblice pentru ce am scris.

Ca un om politicos o sa-ti raspund la intrebari:

<<"E biblic sa fi sectatant?">>

Eu cred ca Hristos este capul bisericii, si nu cred ca biserica a fost infiintata de apostoli, ci de Hristos. Ei au fost biserica primara a lui Hristos. Avand in vedere ca incerc sa fac intocmai cum ne-a invatat Isus, si cum au facut personajele din cartea Faptele Apostolilor, ma consider parte din biserica lui Hristos. In biblie nu scrie de o anumita confesiune... in biblie scrie ca cei care nu se supun invataturilor lui Hristos si ale apostolilor, aceia nu sunt biserica lui Hristos. Sa nu crezi tu ca apostolii au infiintat o religie...

<<"E biblic sa afirmi principiul Sola Scriptura?">>

Daca inteleg bine ce e acest principiu, se refera la a interpreta un verset separat de resutul bibliei? Cred ca de asta e vorba...

2 Petru 1:20 Fiindcă mai întâi de toate, să ştiţi că nici o proorocie din Scriptură nu se tîlcuieşte singură.
21 Căci nici o proorocie n-a fost adusă prin voia omului; ci oamenii au vorbit de la Dumnezeu, mânaţi de Duhul Sfânt.

Pai eu sunt de acord 100% cu ce spune Petru. E clar ca nici o proorocie nu se interpreteaza de una singura, pentru ca pasajele din Cuvantul lui Dumnezeu(care este unitar), fiind inspirate de Duhul Sfant, se completeaza unul pe celalalt, ca oamenii sa poata avea o intelegere corecta a Cuvantului, din mai multe unghiuri, ca sa nu interpretam gresit si sa nu ne insusim invataturi gresite...
Pai chiar lucrul asta am vazut ca il faci tu, cand mi-ai adus anumite argumente, ai venit cu cate un verset izolat(al carui sens luat izolat putea fi interpretabil, "rastalmacibil")... care nu se completa in nici un caz cu invataturile din Biblie.


<<"E biblic sa vii pe un forum ortodox pentru a ispiti si pentru a huli credinta altora (parintii tai, stramosii tai s.a. - apropos de porunca respectului de parinti)?">>

In primul rand nu am venit pe forum pentru a ispiti pe nimeni. Am venit, am pus intrebari, am dat raspunsuri. Nu cred ca am atacat credinta in Isus Hristos. Ar fi fost culmea, sa vorbesc impotriva mea.
Am venit si am spus adevarul care se intampla in biserica ortodoxa(NU SA HULESC O CREDINTA, apropo exista o singura credinta in cea ce ne priveste pe noi crestinii), am venit ca sa incurajez oamenii sa citeasca Cuvantul lui Dumnezeu, sa-I ceara Lui sa-i lumineze in privita Cuvantului... Am venit sa le spun oamenilor ca pe Dumnezeu nu il intereseaza cat de des merg ei la biserica, cate cruci isi fac, cate lumanari aprind, cate multe alte ritualuri fac...

PE DUMNEZEU IL INTERESEAZA VIATA NOASTRA, EL VREA SA-L INVITAM CA DOMN SI MANTUITOR IN VIATA NOASTRA, SI SA-L LASAM PE EL TRAIASCA PRIN NOI, PENTRU CA EL NE IUBESTE, PENTRU CA LUI II PLACE DE NOI, PENTRU CA EL NE VREA TOT BINELE DIN LUME. AM FOST INFIATI OAMENI BUNI, SUNTEM COPII AI LUI, PE EL IL INTERESEAZA SA AVEM PARTASIE, RELATIE CU EL... SA-L LASAM SA NE CALAUZEASCA IN TOT ADEVARUL... SI ASTFEL BUCURIA NOASTRA VA FI DEPLINA...

Acum vi cu chitibusuri de genu "nu ai respect fata de parinti". De ce, pentru ca nu le respect orbirea spirituala? Ca nu le respect "religiunea" lor, faptul ca sunt, au fost bisericosi si nu credinciosi?
Sau vrei sa zici ca Domnul Isus a avut pacat prin faptul ca nu i-a respectat pe stramosii Lui atunci cand le-a zis fariseilor:

"Luca 11:44 Vai de voi, cărturari şi Farisei făţarnici! Pentru că voi Sunteţi ca mormintele, care nu se văd, şi peste care oamenii umblă fără să ştie.”
45 Unul din învăţătorii Legii a luat cuvântul, şi I-a zis: „Învăţătorule, spunând aceste lucruri ne ocărăşti şi pe noi.”
46 „Vai şi de voi, învăţători ai Legii” a răspuns Isus. „Pentru că voi puneţi pe spinarea oamenilor sarcini grele de purtat, iar voi nici măcar cu unul din degetele voastre nu vă atingeţi de ele.
47 Vai de voi! Pentru că voi zidiţi mormintele proorocilor pe care i-au ucis părinţii voştri.
48 Prin aceasta mărturisiţi că încuviinţaţi faptele părinţilor voştri; căci ei au ucis pe prooroci, iar voi le zidiţi mormintele.
49 De aceea Înţelepciunea lui Dumnezeu a zis: „Le voi trimite prooroci şi apostoli; pe unii din ei îi vor ucide, iar pe alţii îi vor prigoni,
50 ca să se ceară de la acest neam sângele tuturor proorocilor, care a fost vărsat de la întemeierea lumii:
51 de la sângele lui Abel până la sângele lui Zaharia, ucis între altar şi Templu; da, vă spun, se va cere de la neamul acesta!
52 Vai de voi, învăţători ai Legii! Pentru că voi aţi pus mâna pe cheia cunoştinţei: nici voi n-aţi intrat, iar pe cei ce voiau să intre, i-aţi împiedicat să intre.” "

Si Isus vorbea despre stramosii Lui... Unde ti-e latzul pe care mi l-ai intins?

<<V-a lasat Iisus, (personal, ca asa va place sa va maimutariti) "toate cate v-am poruncit voua"? Sau sunteti numai niste impostori?>>

O sa incep cu ultima intrebare... Din moment ce il propavaduim pe Isus si Evanghelia Lui nu cred ca suntem impostori. Ba mai mult, ca la orice om pe care Il cauta pe Dumnezeu, El ne-a dat Duhul Sfant in vederea nasterii noastre din nou si in vederea cresterii noastre spirituale. Ne-a binecuvantat cu Putere de sus in vederea propovaduirii Cuvantului, propovaduirie insotita de semne si minuni... Ne-a binecuvantat cu darurile spirituale din 1 Corinteni 12, etc... dar mai mult de atat, ne-a dat pacea Lui si ne-a dat certitudinea ca suntem fii ai Dumnezeului Celui viu, frati ai lui Isus Hristos,....

Romani 8:17 "Şi, dacă suntem copii, suntem şi moştenitori: moştenitori ai lui Dumnezeu, şi împreună moştenitori cu Hristos, dacă suferim cu adevărat împreună cu El, ca să fim şi proslăviţi împreună cu El."...

Si vrei sa sti daca Hristos ne-a lasat personal? DA!!! Pentru ca Dumnezeu vrea o relatie personala cu fiecare dintre noi. Personal ne-a constientizat de starea noastra de pacat si de nevoia intoarcerii la EL, personal ne-a nascut din nou, personal ne poarta pe brate, personal ne imbarbateaza... pentru ca Duhul Sfant traieste in fiecare dintre noi (vorbesc de adevaratii crestini, nu cei crestini cu numele - indiferent de confesiune)... si se ingrijeste de noi personal... Si noi toti impreuna suntem trupul lui Hrisos, biserica Lui, si El e capul nostru... si El a promis ca va avea grija de biserica, mireasa Sa.

Si in cele din urma... personal vom sta in fata scaunului de judecata si vom da socoteala de faptele noastre.


Si acum? Iar o sa ma condamni pentru ce am spus? Ce am spus rau?

Incearca sa analizezi obiectiv si nu fi subiectiv, religios... Dumnezeu sa-ti ajute!
Reply With Quote