View Single Post
  #3  
Vechi 12.05.2010, 07:59:44
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Mie mi se pare evident că Patriarhia (de fapt: Arhiepiscopia Bucureștiului) ar trebui să aibă deplină competență asupra a ce se pune sau nu se pune în vânzare în pangarele bisericilor de sub jurisdicția ei. Dacă aș fi ortodox, mi-ar plăcea să știu că o carte pe care o cumpăr de la biserică reflectă punctul de vedere al Bisericii Ortodoxe și nu alt punct de vedere, în răspăr cu credința mea.

Regulile în cazul Bisericii Catolice sunt foarte limpezi. Pentru ca o carte să aibă pe copertă termenul de "catolic" este necesară binecuvântarea arhierească. Mai precis, asta înseamnă că, dacă sunt editor particular, trebuie să mă adresez episcopului locului. Acesta numește un referent (de regulă un teolog) care citește cartea din scoarță în scoarță și pune apostila "Nihil Obstat" (=nimic nu împiedică publicarea, din punct de vedere teologic). Episcopul, în baza acestui referat și, eventual, a lecturii în diagonală, adaugă apostila "Imprimatur" (=să se tipărească).
Chiar și în cazul traducerilor unor lucrări care, în ediția originală străină, au avut aprobarea arhierească a lor, este necesar ca traducerea să fie citită de un "traducător agreat", care pune apostila "Concordat cum originale", singura deosebire fiind că nu mai e nevoie de "imprimatur" arhieresc.

Încă și mai draconice sunt regulile referitoare la publicarea Bibliei. Această carte trebuie să aibă nu numai aprobarea ierarhului locului, ci aprobarea întregului sinod sau conferințe naționale dintr-o țară.

Trebuie să ne obișnuim cu ideea că Biserica este Armata lui Cristos, iar într-o armată nu face fiecare ce vrea. Există superiori și există regulamente. Cât de absurd am considera că e cineva care ar spune: "Se încalcă prevederile Constituției ! Iată, stimați cititori, în unitățile militare există standuri cu efecte militare, dar nu se permite particularilor să vândă articole fabricate de ei decât dacă respectă anumite prevederi ! Libertatea e amenințată !"
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 12.05.2010 at 08:06:25.
Reply With Quote