View Single Post
  #6  
Vechi 12.05.2010, 11:42:42
 Remus 's Avatar
Remus  Remus  is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 46
Implicit daca si baietzii astia de la varf se cearta asa urat...

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Mie mi se pare evident că Patriarhia (de fapt: Arhiepiscopia Bucureștiului) ar trebui să aibă deplină competență asupra a ce se pune sau nu se pune în vânzare în pangarele bisericilor de sub jurisdicția ei. Dacă aș fi ortodox, mi-ar plăcea să știu că o carte pe care o cumpăr de la biserică reflectă punctul de vedere al Bisericii Ortodoxe și nu alt punct de vedere, în răspăr cu credința mea.

Regulile în cazul Bisericii Catolice sunt foarte limpezi. Pentru ca o carte să aibă pe copertă termenul de "catolic" este necesară binecuvântarea arhierească. "

Si la noi ortodocsii e la fel , nu se publica nici o carte ortodoxa fara binecuvantarea unui mare arhiereu , dar aici nu e vorba de publicare cat despre Comercializare! Oare e drept
acest monopol?... oare adevarurile de credinta ale Mitropolitului Ardealului sau ale Mitropolitului Moldovei nu sunt tot aceleashi , de ce trebuie sa citim NUMAI carti provenite de la difuzori Patriarhali???... nu suntem toti (moldoveni, munteni olteni etc) madulare ale aceleiasi Biserici? Nu incerc Doamne fereste sa judec , incerc insa sa realizez daca sunt ratiuni politice sau ratiuni economice !... In ambele cazuri ceva scartzaie...

[quote=windorin"Oridecate ori intru in vreo librarie (a Patriarhiei, Sophia, Bizantina) mereu ma intreb: oare cati crestini de rand si'ar dori o carte din cele prezente in raft, insa nu se pot indura de atata suma de bani ?! Oare nu s'ar putea produce carte religioasa mai ieftina ?! Nu ma pricep. Simt insa ca - uneori - profitul e unul lipsit de bun simt."[/QUOTE]

da frate windorin asa e si pe mine ma apasa scumpetea cartilor si in general scumpetea tuturor serviciilor bisericesti si a Bisericii insasi; un botez ,o cununie ,straiele aurifere ale preafericitelor fetze bisericesti , kilogramele de aur din Biserici toate sunt scumpe ...DAR pe de alta parte nici nu se poate altfel, e Casa Domnului , sunt oamenii Domnului , sunt cartile Domnului, trebuie sa fie Frumosi, trebuie sa fie impozanti ,trebuie sa fie convingatori;
care are bani pt o colectie Sandra Brown legata in piele are bani si pentru o Biblie de lux legata in piele,(Doamne iarta-ma pt comparatia asta ...infantila) cine nu are bani de carti scumpe dar are foame duhovniceasca sa xerografieze, sa fotocopieze, sa imprumute, sa navigheze pe internet sunt o gramada de posibilitati...
__________________
"Doamne intoarce la bunatate si la rugaciune pe toti vrajmasii mei, Amin!"
rugaciunea Parintelui Staret de la Busteni Gherontie Puiu
Reply With Quote