View Single Post
  #9  
Vechi 12.05.2010, 13:21:46
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Remus, la biserica Balaneanu din Bucuresti, sector 2, o nunta costa 450 de lei si un botez 400. Preturile acestea s-au stabilit duminica trecuta si am auzit si eu. Daca aduci acte ca nu ai venituri, pretul se injumatateste. Ca preotii nu si-au luat salariile de 3 luni, ca au preferat sa plateasca facturile la lumina si la apa, e alta treaba. Dar cei care nu au habar carcotesc. Acum, ca la bisericile din centru sunt preturi duble, e altceva. Foarte bine, sa ii stoarca de bani, e lume care nu merge la biserica decat la nunta, la botez si la inmormantare, si tot ei se plang ca e scump! Ai idee, Remus, cati bani dau unii pentru o rochie de mireasa sau pentru petrecerea de nunta / botez? Cui prodest o Biblie legata in piele, daca nu o citeste si o lasa sa zaca in biblioteca? E ca si cum nu ar fi. Iar kilogramele de aur din anumite biserici provin tot de la credinciosi, care dau cu draga inima si cu evlavie. Si e corect asa. Adica noi, femeile, sa avem kilograme de aur la gat si pe degete si icoana Maicii Domnului sa fie saraca?
De acord cu tine Glykys...nici mie nu imi plac deloc cei care carcotesc!
Reply With Quote