View Single Post
  #99  
Vechi 04.05.2011, 17:43:09
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Rastalmaciti in mod nepermis tot ce a spus Noesissa. In nici un moment nu a afirmat ca s-a convertit la Biserica Catolica doar pentru ca nu avea acces la Euharistie.
Cititi postarea unde afirma ca acum ar avea, vezi Doamne, access zilnic.

Citat:
Dar, dupa cum era de asteptat si dupa cum au aratat si alti vorbitori, in momentul in care cineva indrazneste chiar si numai sa sugereze ideea ca BO nu e buricul pamantului, ca sa nu mai vorbim de convertire, incep sa iasa lucruri urate la iveala.
Depinde la ce va referiti, eu am aratat ca lucrurile urate sunt in motivele convertirii si nu le-am inventat, sunt afirmatiile Noiesiei.

Imi cer iertare ca argumentul "am devenit catolica pentru ca imi este mai la indemana fiind prea greu sa fiu ortodoxa in exil" nu reusesc sa-l incadrez la argumente frumoase.

Citat:
Bascalie, invective ("tradatoareo"), rastalmaciri si presupozitii ("a plecat pentru avantaje, o sa se converteasca la protestantism"), condescendenta, aere de superioritate ("e clar ca nu stia ce e Ortodoxia") etc. etc. etc.
Cred ca mi-a scapat asta, dar cine a numit-o "tradatoare"?

E clar ca am atins un punct sensibil, ceea ce am afirmat mai in gluma mai in serios a devenit un "casus belli".

Intr-adevar, nu e nimeni care sa poata baga mana in foc ca din romano-catolica va deveni protestanta asa cum din ortodoxa a devenit romano-catolica.
Nu este exclus sa devina direct atee.. :))

Sau..serios acum, Doamne ajuta, sa-si inteleaga greseala.

Acum scuzati spiritul de gluma, incerc sa mai destind atmosfera, ideea este ca prima "tranzitie" e mai grea o data ce te obisnuiesti cu ideea si sentimentul ca religia ti-o alegi in functie de alte alegeri gresite, nu e greu sa faci o greseala si mai mare.

Sunt nu putini pe forum care spun ca daca ai trait cu adevarat si plenar ortodoxia nu te poti desparti asa usor de ea si nu lasi nici alte lucruri sa te conduca spre acest divort rusinos nu atat prin gest cat prin motivatii.

Ca si romano-catolic ce sunteti, nu ma astept sa puteti intelege dar ca sa va ajut va sugerez sa va ganditi cum v-ar suna ideea sa deveniti protestant pentru ca din motive circumstantiale nu mai aveti access cu lunile la o biserica romano-catolica iar o adunare protestanta este mult mai aproape de dvs.

Citat:
Nu vreau sa generalizez, sunt si interlocutori care au avut o atitudine crestina, caritabila, dar dumneavoastra nu va prea numarati printre acestia.
Dvs. ce ati face daca un prieten/cunoscut romano-catolic ar deveni protestant din aceste motive.
Adica..decat sa fie ateu, mai bine asa, nu? Sa ne bucuram pentru el!
Asta da atitudine crestina, caritabila, nu?

Citat:
Si e pacat ca nu realizati o stare de fapt: De ce parasesc oamenii BO ? Printre altele, din pricina unor atitudini precum cea a dumneavoastra.
Ar trebui sa faceti totusi un efort sa cititi postarile care contin motivatiile "convertirii" viitoare dvs. tovarase de partasie euharistica.
Cel enuntat (wannabe) de dvs. nu se afla printre ele.

Dar de restul, care le-am subliniat si nu vreti sa le vedeti, dureros de sincer va spun, sa fiu in locul dvs. nu m-ar bucura chiar deloc.