View Single Post
  #7  
Vechi 16.01.2012, 23:35:29
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Scrisoarea unui student către elevii din România- continuare

De asemenea, se creează un gol relațional imens între părinți și cadre didactice, deoarece părinții nu se mai implică direct în procesul educațional prin vizite la școală, pentru a se consulta cu dirigintele și profesorii. Părinții care au crescut elevi exemplari, poate au un motiv să stea acasă și să vadă pe internet situația școlară. Dar ceilalți părinți, care știu că nu au copii-model, să mă ierte, dar dau dovadă de crasă iresponsabilitate prin acceptarea acestui sistem. Iar mai grav decât atât este că dispare orice noțiune de încredere între elevi, părinți și profesori, ca și cum am fi cu toții o țară de mincinoși notorii. Așadar, statul vrea să înlocuiască încrederea dintre oameni, sentiment nobil, de dăruire profundă prin respect, care reprezintă prin exercițiu baza responsabilizării omului în societate, cu o amărâtă de tehnologie care se strică la o supratensionare pe rețeaua electrică sau la o cană de cafea scăpată din greșeală…

Să nu ne punem prea multă încredere în tehnologie. Cred oare inițiatorii acestui sistem că nu se vor găsi tineri informaticieni talentați, hackeri care să-l spargă și să șteargă toate absențele? Iar după vor urma sisteme care ne vor îngrădi libertățile și mai mult… Nu mai bine renunțăm la toate ideile de genul? Timpul ne-a dovedit-o: Catalogul este sfânt! Și dacă tot va face sistemul prezența… Cine va mai striga catalogul?

Și până la urmă, dacă chiar vor securitate, să pună paznici la poartă și să adauge o utilitate în plus carnetului de elev, înafara acelora de consemna note și medii sau a primi reducere la biletele de tren.


Ce este de făcut?

Vă întrebați: Dar noi ce să facem? Suntem doar elevi!

Știu, vă este frică. Sunteți amenințați cu pedepse, chiar cu scăderea notei la purtare, cu exmatricularea. Vi se spune că dacă nu vă convine ceva, sunteți liberi să vă transferați la altă școală. Dar îndrăzniți! Opuneți-vă în masă la ore profesorilor și directorilor care vor să impună acest sistem ilegal de control asupra elevului! Mai ales acum, în prag de Sărbători, când lumea nu mai este atentă la ceea ce se întâmplă prin țară. Strângeți semnături, spuneți-le clar tuturor că nu doriți control polițienesc. Să audă inspectorii și oamenii de prin minister. Pentru că înainte de a fi elevi, sunteți oameni! Oameni, nu animale! Fără voi, școlile ar fi pustii. Cui i-ar mai preda profesorii? Parcă școala se numea templu de cultură, nu pușcărie cu funcție educativă!

Școala are obligația de a forma conștiințe, deprinderi motivante în acord cu principiile de corectitudine, respect, dragoste, muncă și să nu acționeze pe sistemul fricii și al controlului polițienesc. Școala ar trebui să reprezinte o chemare, cum a reprezentat odată pentru generațiile demult trecute, mai ales cele din perioada interbelică, care au avut parte de o altfel de școală, care le respecta personalitatea și încerca să le ofere cât mai multă putere întru înțelegerea societății și a tot ceea ce ne înconjoară.

Noi, studenții, dorim să transformăm Universitatea într-un spațiu real de discuții libere. Sunt și aici destule probleme. Și aici bântuie corectitudinea politică. Dar ne dorim, totuși, ca un elev să aibă libertatea intelectuală de care are parte un student. Transformați Liceul în Universitate! Provocați-vă profesorii, puneți-le întrebări, atașați-vă în primul rând de profesorii care au ce să vă transmită. Întâlniți-vă între voi și discutați. Înființați cluburi, grupuri de discuție. Țineți legătura cu cei care acum sunt studenți. Citiți. Devorați biblioteci, pentru că omul fără cultură, care nu diferențiază binele de rău, naturalul (ontologicul) de artificial, sufletul de materie, acela riscă să cadă din condiția umană.

Cei care ne critică generația, uită să privească în oglindă și să vadă cine a crescut-o! Și mai uită că au fost și ei, cândva, elevi și studenți.

Nu vom căuta să transformăm statul sau sistemul în țap ispășitor pentru eșecul generației noastre. Trebuie să ne luăm educația și viitorul în propriile noastre mâini, pentru că nu dorim un eșec, în ciuda tuturor împrejurărilor! Să ne educăm singuri, unii pe alții, așa cum putem noi mai bine și să căutăm pe ici-colo câte un profesor sau frate mai mare care să ne susțină. Altfel, în ritmul acesta, nici nu vom mai avea copii care să ne acuze pentru că nu am mărturisit, punând piciorul în prag la timpul nostru.

Noi vă așteptăm la facultate! Ca să putem înfăptui împreună! Pentru că Universitatea are nevoie de oameni liberi, nu de prezumtivi infractori! România nu trebuie să devină gulag, nu trebuie să devină stat polițienesc! România are nevoie de un viitor, de tineri, de oameni noi, de o elită românească capabilă să o conducă în ziua de mâine, care, iată, astăzi ne bate la ușă! Chit că dinozaurii politici nu doresc aceasta și din comoditate mulți ar dori să fim conduși de străini…

Numai prin efort comun exemplar coordonat România a fost, este și va fi a noastră! Și cu asta am spus tot!


POST SCRIPTUM: Răspândiți acesti mesaj pe facebook, pe messenger și prin mail. Să îl citească cât mai mulți elevi! Mai jos aveți un model de listă pentru a strânge semnături de la colegi. Vă rog să îmi scrieți pe adresa mea de mail sau utilizând formularul de contact. Dacă ați reușit să opriți implementarea unui astfel de sistem într-o școală, anunțați-mă. "

http://silvianemanuel.net/2011/12/sc...a/#comment-105
Reply With Quote