View Single Post
  #158  
Vechi 12.01.2014, 22:11:02
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
A nu fi de acord cu ceva nu inseamna a arunca cu pietre.
Aha, acum înțeleg, doar "unii" aruncă cu pietre/noroi, tu, în nici un caz?

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Pur si simplu, pe baza celor citite, am niste rezerve fata de unele aspecte sustinute de parintele Cleopa.
Părintele Cleopa, printre altele, a scris "Călăuză în credința ortodoxă" care are următoarea recomandare:

RECOMANDARE Cartea I.P.C. Sale Părintele Arhimandrit CLEOPA ILIE,intitulată Despre credința ortodoxă, este o lucrare temeinică și convingătoare despre adevărul credinței noastre dreptmăritoare, întemeiată pe Sfânta Scriptură... Scrierea este o adevărată lucrare de Dogmatică ortodoxă. Ea spune adevărul credinței noastre. (Preot Profesor Dr. Dumitru Stăniloae)

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Imi place calmul si linistea parintelui Noica, dar dansul spune ca e prea devreme sa ne facem griji privind pecetea. Cu asta nu sunt de acord.
E prea devreme pentru că nu e vorba de lepădare. Și explică cu argumente scripturistice (nu cu idei că cipul e sau nu cu cornițe), că a te impotrivi sistemului, fără ca acesta să îți ceară să îi te închini ca unui dumnezeu, nu este mucenicie. Și în acest sens a dat exemplul celor 20.000 de mucenici din Nicomidia. Dintre cei 20.000 se pare că unul care mergea la mucenicie a rupt decretul Cezarului care zicea să prigonești pe creștini. Numele lui Biserica nu l-a inclus cu cei 20.000. Ai înțeles?
Apoi părintele Noica spune: Să nu intrăm în luptă prea devreme. Nimeni să nu se înfricoșeze de noi, în calea nimănui să nu stăm, dar dacă va veni o zi când va trebui să mă lepăd de Hristos, în ziua aia să ne dea Dumenezeu puterea, blând, să nu o facem.

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Iar Sfantul Sinod nu ma poate convinge batandu-mi cu pumnul in masa. Prea multe se vor schimbate in timp scurt, iar eu sunt mai conservatoare.
Să fii sănătoasă.

Last edited by ovidiu b.; 12.01.2014 at 22:13:56.
Reply With Quote