View Single Post
  #5  
Vechi 05.02.2012, 02:51:12
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Nu

Nu ne rugam impreuna, si nu ptr. ca n-as fi de acord. Desi suntem teoretic o familie formata din 3 membrii, suntem fiecare pe calea lui. Mama nu prea are treaba cu religia. Citez: "nu ma intereseaza ce se intampla cand mor""pot sa cred si daca nu merg la Biserica""du-te la Biserica. Biserica iti da sa mananci si iti plateste facturile""cand mor vreau sa fiu incinerata" etc.Si foloseste foarte des expresia "ce dracu" "la dracu" cand vorbeste sau isi exprima supararile. Zilele astea s-a si intalnit cu o iehovista si am descoperit carti secatre in casa
Tata e mai aproape de ortodoxie, insa nu o cunoaste indeajuns. Si nici nu se roaga, poate doar in gand, dar fara sa stea in genunchi sau asa. El are anumite conceptii ciudate. De ex. el crede in energii si in reiki-am scris bine?-, el nu crede ca dupa moarte mai ai amintiri "creierul moare, cum sa mai ai amintiri si sa gandesti?" si altele.
Nu i-am judecat pe ai mei ori nu asta a fost intentia mea, ci doar am povestit putin care este situatia cand vine vb de religie in casa mea. Din cate am observat, multi tineri sunt in situatii similare, ceea ce este foarte trist.

Nu doar parintii au obligatia sa se roage ptr parinti, ci si invers. Sunt rugaciuni ptr parinti, este canonul copilului ptr parintii lui, poti face acatiste ptr ei.

@raoul..ce ai spus tu se referea mai mult la faptul ca nu e bine sa ne rugam in vazul lumii ca sa ne dam mare si sa fim laudati de ceilalti. Una e sa te rogi in mijlocul satului si alta e sa te rogi acasa, cu familia ta. Familia este o unitate, un intreg. (nu degeaba se zice ca sotul si sotia devin un intreg cand primesc Taina Casatoriei). Este absolut normal si recomandat sa se roage intreaga familie, la masa de ex.,la anumite sarbatori, cand sunt necazuri etc..Asta nu inseamna ca nu putem face si rugaciune in particular. Tot Iisus a spus ca unde sunt doi sau mai multi adunati, acolo este si El,in mijlocul lor-imi pare rau ca nu am rentinut minte citatul exact-.

Maica Domnului sa va ocroteasca pe toti si spor la rugaciune.
Reply With Quote