View Single Post
  #3  
Vechi 05.08.2023, 15:00:44
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.001
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Din moment ce tot aude lucruri rele despre Novak si este atat de tensionat incat ar sari la bataie, un lucru foarte necrestinesc, pare ca exista si destui sarbi ce il critica pe Novak. Un fenomenon complet normal pe care il vedem in orice tara cand vine vorba de orice om mai mediatizat.
E vorba de faptul că există o solidaritate acolo, și Petru a scos sabia și i-a tăiat urechea lui Malhus dintr-un atașament față de Hristos.

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Eu ma uit la roman si vad cam acelasi lucru ca peste tot: oamenii mediatizati au fani si critici infocati, in special daca fac vreo afirmatie politica sau vreun gest care poate fi interpretat politic. De fapt, eu la romani vad o apreciere mult mai profunda fata de patrimoniul cultural decat in vest cel putin. Atatea strazi numite dupa oameni mari, atata dragoste pentru orice om cu realizari notabile din trecut.
Dumitru Stăniloae a murit sărac și în timpul vieții nu putea primi o cămăruță fără igrasie pt el și familia lui și așa i-au murit doi copii de la traiul vitreg al vremurilor.

Lui Tudor Vladimirescu i s-a tăiat capul și i l-au aruncat în fântână.

Mihai Eminescu a murit în condiții mizerabile, abandonat.

Avram Iancu a murit ca un om al străzii, ultima fotografie îl arăta ca pe un om în condiție deplorabilă.

Rezistența anticomunistă din munți a fost spartă de la trădări interioare.

Sfinții Închisorilor n-au nici acum dezgropate toate trupurile și nu sunt înhumați creștinește.

Sigur că după moarte apar tot felul de fripturiști care se revendică ucenici ai cutăruia duhovnic sau fani al vreunui prigonit, dau și nume de străzi, fac statui pompoase.

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Nu stiu asa multe despre Serbia dar nu pot sa zic ca acest interviu imi da destule date sa vad generalizarea propusa ca fiind legitima. Dar banuiesc ca sarbii or fi mai nationalisti si mai uniti din moment ce antipatia fata de UE ii lasa cu mai putine optiuni. Romania e mai deschisa fata de Europa si ca Serbia si ca Ungaria deci si sentimentul nationalist are de suferit implicit.
Maghiarii se ajută peste granițe și nu-și uită limba și obiceiurile, sârbii au înfruntat toată comunitatea internațională ca să refacă Serbia mare cu zone din Croația, Bosnia, Kosovo unde erau vetre sârbești, locuite de sârbi care au fost supuși la presiuni, bătăi, chiar strămutări și genocid.

Românii nu au fost în stare să se lupte cu URSS pt Bucovina și Basarabia, când URSS era slăbit și, nu putea învinge Finlanda și pe plan intern frica era generată din cauza guvernelor care au neglijat înzestrarea militară ale lui Carol al 2-lea.

Nu ne comparăm cu ei deși suntem vecini, de asta nici nu o putem lua pe o cale conservatoare, suveranistă, că e foarte ușor să distrugi o țară care fierbe în sosurile urii.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 05.08.2023 at 15:06:45.
Reply With Quote