View Single Post
  #27  
Vechi 04.12.2008, 20:11:29
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citind de prin cartile Parintelui Cleopa Ilie, am dat de un pasaj, ce as-i dori sa-l citez la acest topic , pentru ca, va spun cu toata sinceritatea, mi s-a parut atat de edificator si atat de intelept, incat orice comentariu ar fi de prisos. Parintele spunea : " Mergem catre vesnicie toti. Daca nu-i azi, e maine, e poimaine, dar catre mormant mergem. Clipa de clipa. Am avut un ceas undeva, pe unde am trait eu. Si avea o sonerie asa : < Groapa-groapa-groapa-groapa-groapa-groapa, groapa, groapa-groapa-groapa. . . .> Asa suna el. Si todeauna imi aducea aminte de groapa. An avut alt ceas, nu stiu dupa cati ani. Acela nu zicea < groapa> , zicea altfel : < Indata-indata, indata-indata, indata-indata. . . .>. Si ceasul m-a invatat ca indata-indata plec. . . Ca daca n-am uita groapa, mare fericire ar fi. Nu ne-am teme de groapa. Deloc ! Daca stim c-am pus in traista ce ne trebuie, hai la groapa ! Ca viata-i dincolo de mormant, nu-i aici. Aici e o inselaciune. N-ai vazut ? < Zilele lui ca umbra trec > " (orice comentariu , este de prisos )
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote