View Single Post
  #23  
Vechi 18.06.2010, 00:03:50
gibilan
Guest
 
Mesaje: n/a
Exclamation cu Domul si cu Maica Domnului 'nainte

Citat:
Īn prealabil postat de orthodoxia.i.thanatos Vezi mesajul
O, ce veste minunata!! Poti sa ne spui si localitatea pentru ca cei rivnitori pentru Hristos din apropiere sa stie incotro sa-si indrepte pasii?

Iar in legatura cu comentariile tale oarecum deplasate cu privire la botez, sa stii ca “botezul mosilor si stramosilor” mirenilor de pe acele meleaguri s-a terminat la 1924, atunci cind Patriarhia Romana a decis sa “indrepte” calendarul schimbind Sf. Traditie si terminind, astfel, traditia in care au crezut, trait si murit toti cei care au tinut de Biserica pina la acea vreme de mare nelegiuire. De-atunci incoace s-a facut un alt botez si mai ales o alta mirungere care, tare mi-e teama, nu se bucura de darurile Duhului Sfint pentru ca, asa cum spune Sf. Apostol, exista “un [unu] Domn, o [una] credinta, un [unu] botez” (Efeseni 4:5), dintotdeauna si pina la sfirsitul lumii. Primirea ereticilor inapoi la Biserica se face prin botez si mirungere sau, cu pogoramint (iconomie), numai prin mirungere. Dar am scris despre toate acestea mai pe larg aici...

Si ca sa nu mai pacatuiesti hulind Biserica lui Hristos, fa bine si insuseste-ti dupa cit iti sta in putere credinta ortodoxa citind Sfintele Scripturi, Vietile si Invataturile Sfintilor Parinti ai Bisericii Ortodoxe si, de-abia apoi, doar daca mai simti nevoie, literatura Stilului Nou (Paisie, Cleopa etc), ca sa poti sa iei din ea numai ceea ce nu contrazice Ortodoxia. Si mai trebuie sa observi si sa intelegi vremurile si sa iei decizii pentru ca “ascultarea” oarba si comportamentul de strut nu te va scuza, ci iti va aduce multa osinda in Ziua Judecatii.
fratie de ce te superi tare eu am spus ce am stiut nu ce nu am stiut.iar ascultarea care mi-a dat-o duhovnicul e ca de la Hristos,asa ca nu te supara pe mine ca nu am sa cint ca tine. sapi' cu amenintarile las-o mai domol [mai incet]miroase a sectarism,merg pina la capat fara teama.
Reply With Quote