View Single Post
  #19  
Vechi 01.03.2024, 11:01:54
Argesean123 Argesean123 is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.02.2024
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
În primele două propoziții te contrazici, mai ales dacă se ia în considerare că contextul întrgii Biblii se referă la ”înaintea erei nostre și puțin mai apoi, pomenindu-se: ”până în zilele noastre”, adică până în zilele în care a fost scrisă Biblia, nu și azi, nu-i așa?(ha, ha, ha)
Dacă te uiți la context nu te mai preocupă păcatul, ci contextul.

În al doilea rând, dacă te uiți la context, atunci ai multe ocazii să comentezi că contextul nu se aplică perfect cu cazul tău, să te absolvi singur de păcat și să-l repeți în condiții diferite de cel din Biblie, că oricum azi este o altă eră.

În al treilea rând, după cum singur ai spus, tu ai burtă și în Biblie nimeni nu are burtă, astfel că nu la tine se referă Biblia și tu ești fără de păcat.


P.S. Bine ai venit, Argesean123!
Cred ca faci inutil referire la vechiul testament. Noi ca si ortodoxi nu traim dupa legea veche.
Cand o sa intelegi mistica crestinismului si o sa realizezi ca acest pacat este exact invertirea la tot ceea ce inseamna credinta si esenta crestinismului, poate ai sa intelegi postarea mea legata scriptura si de ce se aplica in cazul tuturor indiferent ca te absolvi singur de anumite pacate sau nu. Nu se iarta pacatul asta pentru ca nu ai cum sa te absolvi de el. Despre asta era vorba in subiectul asta, nu de alte pacate si de cum trebuie sau nu sa citesti/intelegi biblia.
Indiferent ca s-au schimbat timpurile, ca am eu burta sau ca sunt mai multi pacatosi azi etc mesajul nu s-a schimbat. Chiar daca tu crezi ca e o alta era, mantuirea nu s-a schimbat. Pacatul impotriva Duhului Sfant inverteste starea de mantuire. Punct. A fost, e valabil si va fi valabil peste o mie de ani, daca mai ingaduie Tatal sa o ducem pana atunci.
Culmea, te poti mantui in ziua de azi mai usor ca niciodata, tebuie doar sa vrei. Pana acum vreo doua sute de ani starea de credinta a oamenilor era superstitie pura fata de Dumnezeu. Oamenii ca sa afle mesajul scripturii se duceau strict la biserica(care se duceau...), dar il ascultau si il intelegeau ca si in prezent, o minoritate si erau strict la mana unui popa care putea sa aiba har curat sa-i ajute pe altii, sau nu! De asta nici nu se prea mai fac minuni, pentru ca nu mai are nevoie Dumnezeu sa ne demonstreze nimic. Avem toata sustinerea posibila din toate timpurile. Ce evenimente au avut loc si s-au povestit, s-au scris. Acum daca vrei, poti sa crezi in Dumnezeu intr-un mod foarte curat. Ai la dispozitie un infinit de mijloace de informare pe toate canalele.
La fel de usor poti sa cazi in tabara opusa, care ca si acum 2000 de ani, huleste si batjocoreste crestinii. Eu sunt de parere ca ar trebui ca si crestini sa incetam sa ne mai atacam intre noi si sa mai facem pe fariseii intre noi cat timp nu suntem in tabara potrivnicului.
__________________
13. Dar având același duh al credinței, - după cum este scris(in psalmi): "Crezut-am, pentru aceea am și grăit", - și noi credem: pentru aceea și grăim,
14. Știind că Cel ce a înviat pe Domnul Iisus ne va învia și pe noi cu Iisus și ne va înfățișa împreună cu voi.
(Epistola 2 către Corinteni Cap 4)

Last edited by Argesean123; 01.03.2024 at 11:08:43.
Reply With Quote