View Single Post
  #4  
Vechi 13.01.2011, 09:28:17
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Si daca ai pacate mai mari sau nu te-ai spovedit de o perioada mai lunga de timp si nu primesti dezlegare la Sfanta Impartasanie? Cu asa ceva nu e de gluma,si un preot nu poate impartasi fara niciun fel de criteriu!
Aici vorbim de crestinii autentici, traitori de credinta. Nu am pus in discutie cazul cuiva care vine pentru prima oara la preot sau cazul cand un asa-zis ortodox cu numele vine si marturiseste crime, avorturi, nedreptati grave samd. Dar, sa stii si tu, cand preotul opreste pe cineva pentru 20 de ani de la impartasanie, daca respectivul tine legatura cu el si se pocaieste de abaterile grave pentru care a fost oprit, atunci duhovnicul ii poate scurta perioada de oprire la cateva luni.

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Plus ca mai e ceva gresit din ceea ce ai spus: ti se iarta si pacatele mai mici,mai marunte,odata cu cele marturisite (bine-nteles,daca chiar ai uitat de ele si nu le ascunzi intentionat). Ori tu nu ti-ai spus niciodata la Sfanta Spovedanie macar in sinea ta: "Toate acestea si mai mari decat acestea am facut"?
Iar cu spovedania la comun... Biserica nu mai este deacord,sau cel putin s-a constatat ca e mult mai benefica sa fie facuta individual. Si e lesne de inteles de ce.

Doamne-ajuta!
Vezi ce zice Costel mai sus.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote