View Single Post
  #7  
Vechi 13.01.2011, 12:37:15
Pr. Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Parinte Gheorghe,

Ma bucur ca mi-ati raspuns cu bunavointa, insa mi-ar placea sa si discutam greselile pe care le gasiti in expunerea mea de mai sus, astfel incat sa anulam sminteala, daca este, si sa ramanem cu ceva dupa vizita pe acest subiect.

Multumesc si Doamne ajuta!
Dragul meu, nu spre bucurie ti-am spus acestea ci spre luare aminte! Bag seama ca esti elev (dupa dorinta) dar esti neascultator (dupa fapta). Pai, fratia ta ma tratezi dupa zicerea "un nebun arunca o piatra-n balta si o suta de intelepti se chinuie sa o scoata". Daca vrei sa afli ceva, intreaba! Expozeurile propriilor pareri, nedocumentate si neprofesionale nu sunt decat pietre-n balta! Iar eu nu sunt intelept! Ti-am facut trimitere catre un adevarat intelept, parintele Staniloaie, as putea adauga alaturi si sfintii Ioan Gura de Aur, Vasile cel Mare, Dionisie cel Smerit, Ioan Damaschin, intr-o lista ce se poate lungi foarte mult. Crezi oare ca daca eu aveam ceva maret de spus (de la Domnul) stateam pe forum?

Iata ce zice un copil de doar 8 ani: "Sfintii invata la o scoala din cer, ca ei locuiesc pe pamant dar ingerii le aduc din cer lectii in fiecare zi, sa le faca acasa" (Leon Alexandru Gutu, 8 ani). Vezi, dragul meu, intelepciunea? Noi credem si ascultam pe sfinti pentru ca ei au primit de la Dumnezeu "lectia cea buna" ca tema pentru viata aceasta si au facut-o in fiecare zi. In ziua cand vei invata sa asculti de sfintii lui Hristos vei putea sa vorbesti teologic despre Sfintele Taine; pana atunci, fa la fel ca si mine: asculta, citeste si ia aminte cu credinta!

Eu nu pot sa-ti astampar altfel setea ta de cunoastere, frate! Cel putin, nu aici pe forum!

Domnul sa te binecuvanteze!
Reply With Quote