View Single Post
  #1  
Vechi 14.02.2011, 01:09:22
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Exclamation Religia ortodoxa si ADOLESCENTII !

Adolescenta, aceasta varsta rebela,cand iti tropaie hormonii in cap si sangele iti clocoteste in vene,este o rascruce de drumuri.Multi tineri au iesit sifonati din acesta etapa a vietii, pentru ca nu au putut gestiona corect situatiile cu care s-au confruntat.Se spune ca adolescenta e ca o boala.Trece.Dar totusi, cum trebuie indrumati adolescentii?Ce le putem spune, cand ei stiu "totul" ?:-)
Cum sa-i spun unui adolescent care e cu capul doar sa faca sex, ca nu e voie sa faca sex decat dupa casatorie si chiar si atunci ,grija mare,exista zile si interval orar in care sexul este permis???Cum sa-i spun unui adolescent ca el trebuie sa traiasca restrictionat deoarece menirea lui pe pamant nu este sa fie iubit/fericit/implinit, ci este MANTUIREA ? Adica cum sa ii explic eu ca trebuie sa traiasca in asa fel incat abia DUPA CE MOARE, sa fie fericit (mantuit)?
Dupa ce am vazut ce parere au adolescentii despre religia in scoli, mi-am dat seama ca adolescentii sunt cei carora trebuie sa le acordam o atentie speciala.
Si sa nu spuneti ca depinde de educatia primita in familie, pentru ca am vazut copii foarte religiosi care l-a varsta adolescentei "au rupt lanturile" si au gustat libertatea..si probabil vor reveni la religie, dupa varsta de 50 de ani..:-)
Deci, ce facem cu adolescentii?:-)
Reply With Quote