View Single Post
  #91  
Vechi 08.01.2012, 14:40:27
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
Iti recomand canoanele Bisericii Ortodoxe
"Episcopul sau prezbiterul sau diaconul, daca numai s-a rugat impreuna cu ereticii, sa se afuriseasca; iar daca le-a permis acestora sa savarseasca ceva ca si clerici, sa se cateriseasca.” (Ap 45)
Cauta pe scribd.com Canoanele Bisericii de Ortodoxe de Floca si te lamuresti. Restul sunt povesti.
Nu vreau să mă iau la întrecere în privința cunoașterii canoanelor ortodoxe pe care le-am studiat în alte vremuri, pe vremea când nu exista scribd.com și nici măcar internet. Cred că ar trebui să ne întoarcem, la scripturi și cu precădere la evanghelii și la vremea când Mântuitorul a chemat la credință pe vameși și prostituate. Cât despre eretici lasă-i, frate, în seama lui Dumnezeu (fiindcă nu știu dacă dumneata sau eu hotărâm mântuirea cuiva chiar dacă nu este pe calea deplină întru Hristos) și nu te erija în marele judecător așa cum voi face eu în continuare și-mi voi atrage osândă deasupra capului:

Povești, da! Chiar și aceste canoane pe care primii care le încalcă sunt chiar ierarhii Bisericii mele Ortodoxe strămoșești. Vezi posturile încălcate prin politici de agiornamento și papistășeala cochetă a Preafericitului de astăzi, vezi împărtășirea credincioșilor fumători (chiar preoți fumători), chiar dacă există oprire de la împărtășanie pentru cel care fumează cel puțin un an dacă țin bine minte (oricum, dacă ești curios foarte am să caut exact cât e), ce să zic de beție, avort, adulter, sărutări "nevinovate de adolescenți" prin parcuri înainte de căsătorie etc. Și toți aceștia sunt împărtășiți ba unii chiar împărtășesc ei înșiși sub umbrela arhiereilor binevoitori!

Așadar, te rog din suflet, nu-mi vorbi mie de respectarea canoanelor de unii dintre ierarhii noștri ortodocși deja vânduți diavolului. Să-i ajute Dumnezeu părintelui Pomohaci și altora să propovăduiască cum cred ei de cuviință, dar în spiritul Evangheliilor, Sfinților Părinți, Sfintei Tradiții și a Canoanelor ortodoxe și nu în litera lor, nicicând înțeleasă de mai marii zilei de astăzi, fie ei și oameni ai Bisericii. Exemplu: unii plini de osânză și grăsimi care-l acuză pe părintele Pomohaci (totuși, vizibil, slăbit fizic de posturi) de neortodoxia practicior sale.

Alta-i întrebarea: Este simonia canonic ortodoxă?

Iertare...
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.

Last edited by I.Calin; 08.01.2012 at 14:47:21.
Reply With Quote