View Single Post
  #75  
Vechi 28.04.2014, 19:01:57
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Salut Florin,am citit cele scrise de tine si sunt aspecte cu care nu pot fi de acord,acest lucru fiind doar opinia mea.O sa-ti dau un exemplu,analiza abordarilor patristice ar fi o discutie separata,mult prea complexa din punctul meu de vedere.De ce nu pot fi de acord cu modul cum vezi tu definitia divinitatii in opozitie:dupa cum stim Moise a fost crescut la curtea faraonului,iar religia egipteana era politeista,cu zeci de zeitati.In mod cert Moise a cunoscut aceste aspecte,fiind martor la acest cult,datorita circumstantelor in care a crescut.Prin urmare ar fi avut un etalon de comparatie.Totusi cand Dumnezeu i-a vorbit(Exod capitolul 3)nu i-a spus lui Moise ceva de tipul:,,Stii Moise acele zeitati de care tot auzi tu?Ele sunt false in comparatie cu mine pentru ca....".Dimpotriva s-a definit in modul cel mai criptic cu putiinta(nota bene: pt un om crescut intr-o cultura politeista)prin raportare la EL insusi:,,Eu sunt Cel ce sunt".Imagineaza-ti uimirea lui Moise,era o definitie cu care in mod cert nu se mai intalnise(in religia egipteana nu exista acest gen de definire a unei zeitati)si pentru care nu putea aplica un termen de comparatie.De crezi ca nu s-a definit Dumnezeu in opozitie,ar fi fost mult mai simplu dar nu a facut-o.

Orice "concept" este o parte care se rupe din intreg si se prezinta cu un anumit "statut existential".

Intelesul primar al "adevarului" este axiologic, revendicandu-si o parte din manifestarile realitatii.

Din aceasta perspectiva este "parte separata de minciuna".

Si minciuna, in perceptia duala, exista la modul concret.
Nu-i putem nega existenta.

Intelesul profund al "Adevarului" este Intregul, Monada, care depaseste dualitatea.

Dumnezeu nu este rupt de nimic, fiind omniprezent.

Cand Dumnezeu afirma ca este "Adevar" si ca "Este cel ce Este" transcende orice inteles axiologic functional in dualitate.

Unifica toate aspectele existentiale in Omniprezenta Sa.

Cel unit cu Hristos, nu poate vedea altceva decat pe Hristos in toate.

"Idolii" sunt fara exceptie tot ceea ce stimuleaza miscarile launtrice pacatoase, fie ca sunt de lemn, de fier, de hartie...sau virtuali. Tot ceea ce rupe Unimea launtrica este Rau si Corupator.
__________________


Last edited by florin.oltean75; 28.04.2014 at 20:43:04.
Reply With Quote