View Single Post
  #3  
Vechi 25.03.2015, 18:50:17
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Eu, unul, nu am sesizat unde este Cristos in toata aceasta istorie. Si nu este, fiindca imi pare ca l-ati dat afara din ecuatie, inca de la inceput. "Iata, eu stau la usa si bat" a spus El. Daca nu-i deschideti, nu o sa intre, fiindca nu vrea sa va tulbure viata pe care v-ati asternut-o.
De aici, de la aceasta instrainare de Cristos, vin toate. De aici vine senzatia ca va luptati cu mori de vant, sau ca nu faceti decat sa umpleti un butoi gaurit: fiindca numai Cristos satura. De aici vin pana si lipsurile materiale. Acei doi tineri din Cana, care L-au invitat pe Cristos la nunta lor, buna socoteala si-au facut. El face ca nunta sa fie bogata si masa plina.

Nu sunteti dv respunzator de faptul sa sotia dv a stat mereu cu spatele la Cristos. In schimb, de faptul ca dv ati facut la fel atata amar de timp, sunteti pe deplin raspunzator. Convertiti-va! Asta inseamna "convertire", adica sa te intorci: de unde erai cu spatele la Domnul, te intorci la El. Pentru asta, nu e nici pe departe destul sa mergeti din cand in cand la biserica, sa aprindeti o lumanare. Pentru asta, trebuie sa incepeti cu o spovada generala.

Dupa spovada generala si impartasirea cu Preasfantul Trup si Sange al Domnului, urmand o viata regulata de credinta, veti simti cum lucrurile se schimba. Incepand din interiorul dv si mergand spre exterior. Il veti iubi tot mai mult pe Domnul. Acum, nu Il puteti iubi, fiindca nu Il cunoasteti. De aceea, nici nu L-ati invitat la nunta. E normal sa nu invitam la nunta persoane necunoscute. Dar, mergand cu regularitate la biserica, ascultand ceea ce spune Dumnezeu, ascultand despre oameni bineplacuti Lui, traind cu El in uniune mistica, il veti cunoaste. Si, cand veti vedea cat de bun este, il veti iubi. Si, din ce il veti iubi mai mult, din aceea veti privi cu groaza cea mai mica suparare pe care i-ati putea-o aduce.
"Eu sunt Calea, Adevarul si Viata" a spus El. Deci, nu exista alta cale. Acesta e adevarul. Vreti viata, viata adevarata ? Cautati-l. E imediat dupa usa, acolo sta de mult si bate. Il mai faceti mult sa astepte pe Imparatul Imparatilor ? Deschideti larg usa inimii dv chinuite, dupa ce ati scos tot ce e amar, dupa ce ati curatit tot ce e murdar din ea, ca sa aiba loc. Si lasati-va umplut de El. Cel care este Calea va va arata ce trebuie sa faceti mai departe.

Drum bun,
M.D.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote