View Single Post
  #1  
Vechi 08.12.2011, 09:19:56
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit ajutor pentru o sarmana

O tânără (de 38 de ani) are nevoie de ajutorul nostru. Nu are locuință, așa că umblă pe străzi și doarme pe unde apucă, prin scări de bloc. Doarme e mult spus, căci șade toată noaptea sprijinită de zid, cu genunchii strânși. Și asta de mai mult de o săptămână. A plecat de la casa dărăpănată din jud. Teleorman împreună cu mama ei și de atunci umblă împreună pe străzi, trăind din pensia de 415 lei a mamei. Între timp mama a fost luată de ambulanță și internată, se pare, la un spital.

Povestea vieții e mult mai complicată și, dacă cineva este interesat, pot oferi mai multe detalii din ce am înțeles și eu.
Ceea ce știu sigur, însă, e că vine frigul, gerurile, că nu are haine groase, dar, mai ales, că nu are unde dormi.

Aș vrea să strângem niște bani, poate ar reuși să-și închirieze o garsonieră pentru ea și mama ei, măcar pentru o lună, dacă nu pentru toată iarna. Odată așezată acolo, cred că s-ar pune pe picioare cu sănătatea și am putea, ulterior, să o ajutăm să-și găsească ceva de lucru.
Sau poate cineva îi poate oferi o cameră într-un apartament, pentru ajutor reciproc.
Dacă cineva poate ajuta, cât de puțin, aștept mesaj privat.
Reply With Quote