View Single Post
  #9  
Vechi 08.12.2011, 19:15:22
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Să încerc să fac mai multă lumină, deși e încă destul de multă ceață și pentru mine.
O să vorbesc doar despre această femeie de 38 de ani, pentru că de mama ei nu știu decât că a fost luată de ambulanță pe 2 decembrie.

Se poartă civilizat, cel puțin cu mine. E bine crescută și respectă regulile de politețe. E discretă (și poate tocmai de aceea am observat-o, căci nu cerea nimic). E liniștită. Ca orice om normal, răspunde cu bine atunci când e tratată bine. Se enervează doar când vorbește de un cerc de persoane, de multe ori fără nume, care au persecutat-o și umilit-o (repet, nu știu cât este realitate și cât închipuire).

A terminat liceul și o școală postliceală de asistenți de farmacie. Totuși, n-a lucrat în domeniu decât câteva luni, la o policlinică, fără contract (?). În restul timpului, se pare că n-a lucrat nicăieri.

A moștenit, împreună cu mama și cu fratele un apartament după moartea tatălui, pe care l-au vândut, iar banii... nu-mi e clar ce au făcut cu ei; o parte se pare că au fost necesari pentru acoperirea unei datorii. Restul i-au pierdut după ce au intrat într-un soi foarte ciudat de aranjamente și promisiuni, din care n-am reușit să înțeleg decât că... s-au terminat. Când vorbește despre aspectele astea, nu mai poți înțelege nimic, totul devine extrem de complicat.

Au mai stat o vreme în București, după care s-au mutat în casa bunicii din Cricov, Teleorman. Acolo, iarăși începe o poveste încâlcită, cu patroni și preot și cu o mulțime de alte persoane fără nume care i-au făcut rău. Cine știe cu ce persoane dubioase sau imorale a avut de-a face? De acolo au plecat probabil din cauza sărăciei și a neputinței de a se descurca, de a încropi o gospodărie.

Am ajuns la concluzia că nu a putut niciodată să-și poarte singură de grijă, n-a reușit să-și facă un rost ca orice om normal. Mi se pare că e copil la minte și că fără un sprijin permanent se va pierde.

P.S. Haine zice că ar avea multe, la preotul din sat, depozitate într-o încăpere. Dar i s-a cerut să le ia pe toate odată, să-l scape de ele. Însă n-are unde să le ducă. Îi trebuie un acoperiș.
Reply With Quote