View Single Post
  #1030  
Vechi 18.12.2017, 09:29:46
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Ai răspuns cu da la chestiunea doctrinelor majore diferite între grupările relgioase vorbitoare în limbi. Ai mărturisit că ți-ai pus această întrebare, de ce doctrine diferite, același Duh, totuși (crezi tu, că eu și alții credem că duhul e drăcesc în toate cazurile).
Iată o situație.
Derek Prince, într-una din cărțile sale povestește cum o femeie, venită la el pentru exorcizare, a spus că toată viața ei fusese penticostală Jesus only, cei care, ca și oneness și branhamiștii, cred în sabelianism/ modalism.
Ce să vezi, începând Derek exorcizarea, vorbește demonul prin femeie și la întrebarea, cine ești demonule, acesta răspunde, sunt un duh religios. Derek scoate acest duh religios și femeia devine trinitară, ca și gruparea religioasă pe care o conducea Derek, deși, repet, niciodată nu crezuse în Trinitate, fiindcă de mică mergea la Jesus only. Ea credea că Iisus este numele Tatălui. Odată scos duhul de religiozitate (falsă), femeia a abandonat erezia.
Acum, te întreb pe tine, dacă Derek Prince ar trăi astăzi și i-ai pune întrebarea, frate Derek, ce părere ai despre penticostalii oneness, Jesus only ori credincioșii ”tabernacolul lui Branham” ? Va spune el că au același duh ca și creștinii ori va spune că toți aceștia, fiindcă predică un dumnezeu eretic, unul modalist, au duhuri de amăgire, cu toate că și ei vorbesc în limbi.
Aș dori să adaug, din discuțiile mele purtate cu credincioși United Pentecostal Church, din America, am aflat că acest grup religios care numără 2 milioane, cred că vorbirea în limbi este obligatorie pentru toți, fiind semnul unic și sigur al botezului cu Duhul sfânt. Prin urmare, la acest grup religios, vorbirea în limbi e chiar mai frecventă decât la penticostalii Assemblies of God ori Church of God (de care țin majoritatea penticostalilor români).