Subiect: ingeras sau nu
View Single Post
  #40  
Vechi 11.02.2011, 18:51:08
Nicole_Alma's Avatar
Nicole_Alma Nicole_Alma is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.07.2010
Locație: Norvegia, dar romanca in suflet
Religia: Ortodox
Mesaje: 102
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Nu vreau sa mai pun sare pe rana...dar: ingerii si oamenii sunt creaturi diferite ale lui Dumnezeu. Asa cum o pisica nu poate deveni catel niciodata, asa nici un suflet de om nu poate deveni inger, indiferent cat de curat ar fi sufletul de om. Sufletul de om ramane suflet de om din momentul in care este creat pana in eternitate. De aceea este gresit sa crezi ca dupa moarte un suflet de om poate deveni inger. Bun, asta daca te intereseaza ce anume este gresit si ce nu, din punctul de vedere al Bisericii. Pe de alta parte este bine de stiut ca dragostea lui Dumnezeu este la fel de mare si pentru oameni, si pentru ingeri. Nu este nevoie ca sa ajungi inger ca sa ai parte de mai multa dragoste si mila din partea lui Dumnezeu.
Intr-adevar ingerii sunt diferiti de oameni, bineinteles, iar eu ma referam la existenta ingerului pazitor, creatura contestata de multi. Am invatat si eu candva despre categoriile de ingeri, despre atributiile lor...nu-s chiar pe dinafara.

Denumirea data de unii oameni pt copilasii plecati prea devreme dintre noi (botezati sau nu) este simbolica, vrand sa evidentieze puritatea sufleteasca a lor, nicidecum asemanarea lor cu fapturile ceresti. Practic termenul de "inger" a capatat un nou sens, acela de "suflet nevinovat plecat inainte de vreme la Domnul".
Mamicile de "ingerasi" evident ca nu-s mamici de ingeri, ci doar mamicile copilasilor care au murit prea devreme.
__________________
"Iubirea este înrudirea omului cu Dumnezeu. Ea unește la maxim persoanele umane fără să le confunde. În iubire se arată plenitudinea existenței." (Parintele D. Staniloae)
Reply With Quote