View Single Post
  #20  
Vechi 24.01.2015, 00:37:41
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de forever... Vezi mesajul
.... are mult de lucru cu propriile lui gânduri rele, pe care neîncetat se luptă să le alunge
Poate în completare la acest adevăr incontestabil (în sensul că lupta cu gândurile nu e un proces exclusiv interior ci e deschis spre duhovnic, în relația duhovnicească) iată o pagină pe această temă, o pagină cu "variațiuni"...:), semnată de Arhim. Efrem Filotheitul, mezinul din obștea Starețului Iosif Isihastul:

"Astfel a trecut viața noastră lângă el. Mă străduiam să fiu foarte curat în ochii lui și să nu-i ascund nici cel mai mic gând. Simțeam ca pe o curvie duhovnicească faptul de a ține ceva ascuns înlăuntrul meu.
...............
Însă atunci când ucenicul nu este sincer și nu își dezvăluie sufletul înaintea Starețului prin mărturisirea curată a gândurilor, nu poate să pună niciodată început bun. De aceea nici nu poate nădăjdui într-un sfârșit bun.
Atunci când un creștin (iată că aici nu e vorba doar despre ucenic și Stareț, ci despre oricare dintre creștini) nu cercetează toate gândurile pe care i le seamănă diavolul, în sufletul său se nasc patimile, pe care, dacă nu le curățește prin Mărturisire și pocăință, nu va putea să-și afle niciodată sănătatea și mântuirea sufletului său. Atunci când omul mărturisește toate cu smerenie, este ca și cum ar scoate tot ce este bolnav înlăuntrul său.
..............
Ai văzut vreun monah care să cadă sau să dezerteze? Din nemărturisirea gândurilor i-a venit lui aceasta.
......
Ai văzut om înșelat? Din pricina gândurilor a pătimit aceasta."

("Starețul meu Iosif Isihastul" - pp. 244, 245)

Mi s-a întâmplat, nu o dată, să scap de gânduri automate, pe care parcă le simțeam străine de mine (mă trezeam cu ele, fără voie, în conștiință), prin mărturisirea lor. Alteori, însă, ele au persistat. Am înțeles, cu vremea și cu sfatul primit, că astfel de gânduri care revin în ciuda opoziției conștiinței noastre, sunt semne că undeva în noi lucrează una sau mai multe patimi, puțina credință, neascultarea... Vrăjmașul nu ar putea, cred, să aducă săgețile lui în conștiința noastră, ispitindu-ne să acordăm atenție și să cădem, eventual, la învoială, dacă undeva înlăuntrul inimii nu ar găsi "trambulina" prielnică. Această trambulină e propria necurăție, despre care adeseori nu bănuim mai nimic...

Iubirea, bucuria, libertatea vin așa:
"Trăiam ca niște troglodiți. Cu toate acestea, binecuvântarea lui Dumnezeu ne acoperea și nu simțeam nici o greutate. Viața noastră era mucenicească, dar plină de Har."
(Op. cit., pag. 249)

Last edited by Ioan_Cezar; 24.01.2015 at 00:40:36.
Reply With Quote