View Single Post
  #39  
Vechi 05.09.2011, 11:05:18
Savonarola Savonarola is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.08.2011
Locație: Bizanțul de dupa Bizanț
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Eu nu cred orice povesti.

Am trait eu insumi experienta Botezului cu Duhul Sfant.
Este extraordinar sa stii ca ii vorbesti lui Dumnezeu intr-un mod direct, prin Duhul Sfant si El te asculta de pe Scaunul Lui de Domnie.
Sa simti bucuria inefabila a dragostei pe care Creeatorul si Mantutitorul tau o arata fata de tine.
Și eu am trăit experiența botezului cu Duhul Sfînt DAR în sfînta Biserică Ortodoxă, nu la dvs la sectă. Conform propriei experiențe și conform a ceea ce am citit din teologia și spirtualitatea creștină ortodoxă, nu recunosc ceea ce faceți voi acolo la sectele voastre.

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Dar fie ca este primita cu deschidere, fie cu impotrivire , Lucrarea Duhului Sfant cuprinde mari multimi care traiesc bucuria descoperirii frumusetii Domnului. Si aceasta este foarte important intr-o lume plictisita de crestinism fad si intelectualism fara viata.
Pentru "creștinismul" fad al sectelor precum și altora, pentru intelectualismul fără viață al sectanților și al altora, avem sfînta liturghie a Bisericii Ortodoxe, precum și alte slujbe și cîntări, precum și spiritualitatea creștină ortodoxă. Avem destule așa că nu ne trebuie înfiebîntările voastre "penticostale" emoționale pe care le aveți în acea sectă pseudo-creștină. În plus în Biserica Ortodoxă creștinii se pot împărtăși de Sfintele Taine ceea ce nu este valabil în cazul sectelor neoprotestante.

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Cunoasterea superficiala si graba de a infiera lucrarea Duhului Sfant este o atitudine pe care nu v-o recomand.
A cauta sa dobanditi Duhul Sfant va indemn din toata inima.
O să căutăm să dobîndim Duhul Sfînt în Biserica lui Hristos, nu la secta voastră penticostală, sau la alte secte cuprinse de fel și fel de duhuri și de puteri.