View Single Post
  #58  
Vechi 24.12.2011, 17:14:22
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
da, e ilogic, insa in diferitele zone rurale ale Romaniei asa am auzit, ba unii isi pun bautura in cavou sa aiba sa bea pe lumea 'ailalta.
Stati asa ca asta e altceva. Ati spus initial ca oamenii dau mortului de mancare, iar eu am crezut ca va referiti la "masa mortului", ce se ofera dupa inmormantare oamenilor care au participat la funerariu. D-voastra insa va referiti la unele practici, mostenite din credintele pre-crestine, cand mortul era ingropat cu toate cele necesare vietii, pentru a nu duce lipsa de nimic "dincolo". Acestea insa nu-i sunt de folos sufletului celui decedat, doar "vamile judecatii" lui Dumnezeu nu se cumpara cu banii pusi mortului in buzunar sau alte lucruri, ci cu credinta si faptele bune savarsite de acesta in timpul vietii. Am observat obiceiul asta in special in comunitatile tiganesti, unde cu cat persoana decedata are un statut social mai important, cu atat mai mare este "averea" ce se pune in cavou, alaturi de sicriu. Gestul tine de ignoranta si superstitii, iar superstitia nu e crestineasca, deci trebuie evitate astfel de manifestari, fara folos pentru cel decedat. La tigani am senzatia ca e un fel de "fala". Religia populara este diferita de religia prescrisa si invatata de Biserica, fiind marcata de superstitii si gesturi magice, mostenite din substratul ancestral, insa se incadreaza, totusi, in limitele impuse de Evanghelie si crestinismul autentic.

Last edited by ioanna; 24.12.2011 at 17:26:47.
Reply With Quote