Subiect: hirotonia
View Single Post
  #10  
Vechi 29.09.2008, 12:31:40
pr.marius pr.marius is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.09.2008
Mesaje: 19
Implicit

Ancah, trebuie sa fim inca un pic rabdatori. Nu e usor sa organizezi o episcopie nou infintata si mai ales in alte tari. Cred ca PS Macarie isi da toata silinta sa faca lucrurile bine. Oricum, Doamne ajuta, ca totii romanii din diaspora sa aiba parte de preoti si Sfinte Liturghie!

Pentru cozia:
Eu cred ca trebuie mare prudenta in afirmatiile acestea cozia. Te poti ca si crestin ravnitor intalni sa faci rugaciuni in comun cu confratii: cititul Psaltirii, vecernii,utrenii, rugaciuni de dimineata si seara, insa in nici un caz Sfanta Liturghie! Imi pare rau dar este o greseala grava si poate fi si un precedent periculos. Ce ar fi fost daca parintii din pustia Egiptului care traiau multa vreme retrasi si nu erau preoti, sa se apuce sa faca Sfanta Liturghie, fara ca sa fie hirotoniti preoti? E de inteles dragostea pentru Dumnezeu, dar mi se pare ca e si o puternica ispita de-a dreapta care s-a si concretizat. Nu poti din dragoste pentru Dumnezeu sa incalci randuieli asezate tot de Dumnezeu...se bat cap in cap lucrurile.
Reply With Quote