Subiect: o nedumerire
View Single Post
  #9  
Vechi 01.04.2012, 13:17:52
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de myself00 Vezi mesajul
bună ziua...!
întrebarea mea este următoarea...
mulsumani își pot mântui sufletele....?
în urmă cu aprox...1 an, pur și simplu eram foarte artras de această religie...iar acum...îmi repugnă până și perspectiva de a mă mai gândi la..(...!)
când ascultam versetele ce se rosteau la geamiile din pre-jurul meu mă făceau să cant laolaltă cu ele...! e plăcut să ști că peste 5 de geamiuri ex (din istanbul) îi dă slavă lui Dumnezeu atât de frumos toate laolaltă...însă nerespectând Preasfânta Treime , ei cred doar într-un singur Dumnezeu! păcat....
îI mulțumesc Doamnului Dumnezeului meu că mi-a cârmuit pași cu blândețe...!
Hristos n-a propăvăduit mai multe religii decât una șingură (ortodoxia)
iubirea/respectul/smerenia/umilința...
Mantuirea se realizeaza prin intalnirea activa dintre Dumnezeu si om, fiind relatia de comuniune cu Dumnezeu in persoana Cuvantului Sau (Hristos) si prin El cu ceilalti oameni. Noi il cunoastem pe Hristos prin participare la trupul Sau, care e Biserica, in cadrul ei omul primind o identitate in Hristos, ce presupune o innoire a identitatii personale prin viata in Hristos. De aceea suntem incredintati ca in Biserica ne situam pe calea mantuirii, avem aceasta certitudine, Ortodoxia fiind credinta purtatorilor de Hristos. O dorinta spre comuniunea cu Dumnezeu exista si in alti oameni , inclusiv in unii musulmani, iar Dumnezeu nu sta pasiv in fata unei ratiuni care-l contempla, ci i se comunica prin iubire. Ei nu vor putea insa gusta pe deplin bucuriile spirituale, atata timp cat capacitatea de comuniune prezenta in ei nu e actualizata de Hristos. De aceea, dupa judecata particulara, unii vor fi mai aproape de Dumnezeu, iar altii mai indepartati, asa cum sunt si in viata asta.

Citat:
când ascultam versetele ce se rosteau la geamiile din pre-jurul meu mă făceau să cant laolaltă cu ele...! e plăcut să ști că peste 5 de geamiuri ex (din istanbul) îi dă slavă lui Dumnezeu atât de frumos toate laolaltă...însă nerespectând Preasfânta Treime , ei cred doar într-un singur Dumnezeu! păcat....
Noi credem intr-un singur Dumnezeu, la fel ca si musulmanii si evreii. Ei cred in Dumnezeu, nu cred in fiintarea dumnezeirii in treimea ipostasurilor.

Last edited by ioanna; 01.04.2012 at 13:34:51.
Reply With Quote