View Single Post
  #13  
Vechi 06.08.2018, 15:29:05
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Inteleg ce spui, dar in acest caz eu i-as spune mai degraba cura, decat post (mai ales negru).

Ai dreptate in privinta curatirii organismului cu apa, insa obiectivul postului este cresterea duhovniceasca care se realizeaza indirect prin neglijarea severa a cerintelor trupului, una dintre ele fiind si setea.
În timpul postului absolut, dacă l-ai început corect, fiind suficient de hidratat, nici sete nu ți se face uneori. Cel puțin așa am experimentat eu cînd am ținut 5 zile pe caniculă, spărgînd și un morman de lemne care mi-a luat cîteva zile... Patru zile nu am avut nimic, iar în a cincea m-am cam odihnit în pat, într-o stare de letargie, iar seara am băut apă. După care au urmat încă vreo 4 zile doar cu apă, pentru eliminarea a ceea ce nu s-a eliminat în primele 5.

De aceea acest tip de post trebuie încheiat nu cînd reapare setea, ci atunci cînd vezi că nu mai produci urină. În primele zile am eliminat foarte multă urină deși nu băusem apă. Explicația e că tot la nivelul ficatului hidrogenul din grăsimile proprii (saturate cu hidrogen) și oxigenul din aer se compun și așa-numita apă endonenă sau metabolică. Este motivul pentru care ideal ar fi să fie ținut la munte sau undeva unde aerul e foarte curat și bine oxigenat.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote