View Single Post
  #19  
Vechi 06.03.2019, 08:53:15
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Arkadiusz Vezi mesajul
Atheist detected. :D
Cum poti sa spui ca Adam e cel mai pacatos om care a trait vreodata doar pentru ca a mancat dintr-un mar? Adica Stalin sau Mao Zhedong sunt mai putini pacatosi ca el, care au omorat milioane de oameni, au instaurat dictaturi sangeroase, bazate pe violente, torturi, ateism militant, etc? :))
Stiu, ai sa spui ca asa a intrat pacatul in lume, prin Adam, dar sa fim seriosi, n-a facut altceva decat SA MANANCE UN MAR! Nu avea de unde sa stie ce repercusiuni va avea gestul sau (desi imi da cu rest si aici, adica de ce naibii ar trebui sa suferim toti ca a mancat ala din mar, cu ce suntem noi de vina??!).
Dar sa nu uitam cine a mancat primul din mar, adica Eva, care l-a facut si pe Adam sa manance. Deci cel putin Eva e mai pacatoasa ca el, nu crezi? Btw, si aia e sanctificata? :)) Intreb serios, ca habar n-am.
In orice caz, as dori din partea cuiva de pe forum o explicatie logica si biblica pentru mitul marului interzis pentru ca eu pana acum n-am reusit sa inteleg prea bine. Pe scurt, cu ce suntem noi de vina ca au mancat Adam si Eva din mar?
nu sustin ideea ca Adam ar fi cel mai pacatos om de pe pamant. Nici un inger nu a venit cu o astfel de statistica din ceruri. Dar sa nu uitam starea spirituala pe care a avut-o Adam in Eden, cand nu a fost alterat de pacat, si starea lui Stalin, Mao, Pol Pot sau Hitler, toti alterati de pacat in urma caderii lui Adam. Dumnezeu l-a avertizat pe Adam ca in clipa in care v-a mancat din fructul oprit (NICAIERI in Biblie NU specifica ce fel de fruct a fost. Stim doar ca el crestea intr-un pom), v-a muri.Mai mult, l-a acuzat pe Dumnezeu ca femeia pe care El i-a dat-o (deci i-a "bagat-o pe gat" faca ca Adam sa o cera) i-a dat sa manace din acel fruct si el a mancat. Din puctul lui Adam de vedere, era nevinovat. Vina era a Evei. Si Eva era nevinovata pentru ca sarpele a pacalit-o, sarpe pe care tot Dumnezeu l-a creeat. Deci vina "era" tot a lui Dumnezeu.Adam a stiut ce face, si a facut cu buna stiinta. Traditia spune ca toata viata Adam a plas dupa paradisul pierdut si cred ca Dumnezeu l-a iertat. Si Stalin and the company, au stiut ce fac, si au facut cu buna stiinta. Astia nu cred ca au regretat vreodata, faptele lor. Asta e diferenta dintre Adam si ei
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote