View Single Post
  #27  
Vechi 30.10.2013, 23:35:05
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ghemot Vezi mesajul
Este clar, sau cel puțin așa am înțeles eu (îmi cer iertare dacă greșesc), că aceasta este o atitudine care contravine doctrinei ortodoxe cu privire la veșnicia iadului.
Paul Evdochimov, indiferent de maretia lui, poate gresi. [/b]Nici un om nu este infailibil, nici chiar sfintii.
Unii dintre cei mai mari teologi ai lumii (ex: Fericitul Augustin) au ajuns sa creada gresit despre cate o anumita dogma.
Cauza unora: mandria, care ii urmareste pe cei cu multa stiinta.

Scrierile lui Paul Evdochimov m'au folosit mult. Mai ales cele privind familia si "monahismul interiorizat".
Trebuie vazuta toata invatatura lui Paul Evdochimov despre iad, pentru a intelege ce a vrut sa spuna cu acele randuri.

Sfantul Apostol Pavel spune (Galateni 1, 8-9):
"Dacă noi sau un înger din cer v-ar vesti altă Evanghelie decât aceea pe care v-am vestit-o - să fie anatema!
Precum v-am spus mai înainte, și acum vă spun iarăși: Dacă vă propovăduiește cineva altceva decât ați primit - să fie anatema!"

Iadul este vesnic. Ne'o spune Iisus Hristos. Ne'o spun toti sfintii.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)


Last edited by windorin; 30.10.2013 at 23:39:25.
Reply With Quote