View Single Post
  #22  
Vechi 19.01.2014, 23:36:00
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Mai, Sophia, nu stiu de ce, dar in ultimul timp te-ai schimbat mult. In bine, vreau sa spun. E adevarat, mai e putin de munca, dar descopar in sufletul tau ceva ce din pacate nu vad foarte des. O sa raspund cat pot de scurt. Daca sunt sincer si convingator, poate o sa intelegi mai tarziu.

Citat:
1. Cand ar trebui sa ne pregatim noi pentru moarte?
In momentul in care incepem sa pierdem din inocenta copilariei!
Citat:
2. Si in ce fel?
Stii poveste aceea cu raiul si iadul? Cand un credincios a dorit sa vada raiul si iadul, ingerul a venit in vis, l-a luat si l-a dus in fata unei incaperi, deschizand usor usa astfel incat sa vada prin crapatura. Acolo in jurul unei mese, erau multi oameni, numai piele si os, in fata unei oale mari cu tocanita. Fiecare avea legat de mana, o lingura cu coada lunga cu care puteau lua din oala, dar n-o puteau duce la gura. Si astfel sufereau cu totii de o foame ingrozitoare. Apoi ingerul a inchis usa zicand. Aici a fost iadul. Iar aici e raiul. Si a deschis o alta usa, cu alti oameni asezati in jurul unei mese pe care era asezata o oala mare de tocanita, si ei la fel cu linguri luuungi, ca nu puteau sa se hraneasca singuri, dar erau cu totii satui si veseli, fiindca fiecare avea grija ca celalalt sa fie satul. Ei, cam asa trebuie sa ne pregatim; sa avem grija de sufletul nostru, avand grija de cei de langa noi!
Citat:
3. De ce trebuie sa ne gandim la moarte?
Pai acolo ne indreptam cu totii! De ce sa te gandesti in alta parte? Cand urci in tren sau in avion, stii ca trebuie sa ajungi... undeva!

Citat:
Eu stiam si asa am auzit si de la preotul meu, ca Dumnezeu ne da o viata pe care trebuie s-o traim si sa facem ceva cu ea.
"Ceva bun", nu "Orice"!
Citat:
Sunt oameni care se retrag devreme in azile si isi traiesc acolo sfarsitul, ani, zeci de ani. De ce asa devreme? Renunta la casa, al familie, la nepoti.
Ce inseamna "devreme?" Cat traieste un fluture? Cat traieste o cioara sau o broasca testoasa? "Biletul de calatorie" este "predeterminat". Si...de obicei nu se retrag voluntar. In general "sunt pusi pe liber". Devin inutili, greu de suportat...

Citat:
Sunt altii care dimpotriva, sunt activi, fac ceva cu viata lor pana ce ii ia Dumnezeu. Fac ceva util, nu stau si asteapta moartea.
E mare lucru sa poti face in viata ceva care sa nu supere pe Dumnezeu.

Citat:
Sunt bolnavi, care si-o doresc, spre sfarsirea suferintei si altii care dimpotriva se simt bine, au putere si pot face ceva pana la peste 100 de ani.
Ideea era ca omul fara credinta, face abstractie de Dumnezeu si lupta cu toata fiinta lui sa se faca bine prin propriile puteri. Ceea ce e un nonsens.

Citat:
Cum fac monahii batrani, nu stiu...
Ba stii!

Citat:
Da, credinta si smerenia nu trebuie sa ne lipseasca. Si ele ne si ajuta.
Sunt singurele care ne ajuta.

Citat:
Pe de alta parte - am citit in ultima vreme multe articole si postari aici si am auzit si in predici la parintele meu, ca moartea este ceva frumos, bun.
Sfarsitul calatoriei!

Citat:
Si atunci, daca este asa, de ce ne temem?
Daca ne temem, ceva nu e in regula cu viata noastra!

Citat:
Dar viata trebuie sa ne-o pastram si traim.
Pana la capat, cu voia lui Dumnezeu!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote