View Single Post
  #20  
Vechi 18.05.2017, 23:39:28
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Nu e rău cum pui tu problema in privniČ›a activităČ›ilor din jurul parhoiei în care măcar un prof. de religie s-ar putea implica mai ales că profii de religie înainte de a lua binecuvântarea să predea îČ™i iau angajamentul să participe la misiunea Bisericii.

Dar asta cu cămăČ™i Č™i geacă de culori Č›ipătoare e prea mult, parcă menČ›iona un user pe la un topic despre Č›inută că nu te poČ›i prezenta în Biserică în sandale, pantaloni scurČ›i Č™i cămaČ™ă hawaiană.
Nu sunt adeptul măicuČ›elor care în loc să-Č™i vadă de mânăstire cântă pop rock la talent show-uri sau a unor manifestări de tip Klaus Kenneth.
Conferinta nu a fost intr-o Biserica, a fost intr-o sala oarecare, unde se fac Conferinte duhovnicesti.Un om care a fost suficient "sa caste gura" vreo douazeci de minute ca sa iti dai seama ce pregatit era. Cand ne-am intalnit la iesire mai multi fosti colegi ,si lor le-a lasat o impresie deosebita.Ma rog geaca eera ceva rosu cu albastru.Iar cand a intrat ma intrebam cine e copilasul asta,nu ca arata ca un copil dar cum era imbracat ,m-a indus in eroare.

Nu esti adeptul lui Klaus Keneth,dar el si-a pus niste intrebari, care si alti tineri si le pun.La care legatura cu tatal lor a fost aproape zero,si aveau nevoie de o figura paterna reala alaturi el.Poate au avut o viuata chinuita cum a avut Klaus ,si au nevoie de cineva care sa fie autentic,care si-a pus niste intrebari in greutatile vietii.Klaus a trecut prin incercarile astea,prin cautarile astea.El a intalnit de-a lungul vietii oameni ai Bisericii care in loc sa-l ajute l-au tras in jos.

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Nu cred c-ar trebui să vină preotul îmbrăcat în moČ™ crăciun la predică pentru a fi o prezenČ›ă inedită.
...
În altă ordine de idei Părintele Teofil Părăian spunea că nu poČ›i să ceri unui copil să meargă cu pas de adult, iar un copil poate fi dus o săptâmână la Biserică, una nu dacă nu rezistă Č™i că nici el în copilărie nu înČ›elegea mare parte din slujbă Č™i nu era atent la ce se cântă.
Nici nu am sugerat asta,am spus ca ar fi bine sa se desfasoare cu copii ceva in paralel de catre diversi profesori ,stiu situatii cand s-au implicat si alti profesori nu doar de religie.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieşit pe uşa care mă purta spre libertate, am ştiut că dacă nu las ura şi amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€"ť.-Nelson Mandela
Reply With Quote