Subiect: Istorii cu talc
View Single Post
  #1222  
Vechi 19.02.2019, 23:34:38
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Un călugăr avea două haine: una nouă, iar alta veche. Odată, iarna, a venit la el un sărac și i-a cerut să-i dea ceva de îmbrăcat, măcar o zdreanță. Călugărului i s-a făcut milă de el, a intrat în chilie, s-a dezbrăcat de haina veche și a vrut să o dea săracului și să îmbrace în locul ei haina nouă, dar a căzut îndată pe gânduri: „Oare voi păzi porunca lui Dumnezeu dacă voi da săracului haina veche? Oare nu în numele lui Hristos cere de la mine? Și atunci, de ce să dau lui Hristos ceea ce am mai prost? Hristos nu este mai bun decât toți?”
Și a îmbrăcat iarăși haina veche, iar săracului i-a dat-o pe cea nouă.
Săracul, luând haina, a vândut-o în oraș, și straiul a trecut din mână în mână vreme îndelungată – și iată că într-o bună zi călugărul a venit la oraș ca să-și vândă cosurile impletite și a văzut că în haina lui cea nouă, pe care o dăduse săracului, e îmbrăcată o femeie.
S-a întristat și, întorcându-se acasă, a început să plângă: „Rău am făcut, mai bine nu aș fi dat haina!” După ce a adormit, în cele din urmă, plin de întristare, L-a văzut în vis pe Domnul Iisus Hristos.
– Frate, frate! – a grăit Domnul, atingându-Se de umărul lui. Uită-te la Mine: recunoști haina asta?
– Da, Doamne! – a răspuns călugărul. Este haina mea.
– Așadar, nu te întrista și nu te necăji – i-a zis Hristos. Când ai dat-o săracului, Eu am primit-o de la tine.
Și s-a bucurat călugărul de milostivirea lui Dumnezeu.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote