View Single Post
  #3  
Vechi 12.08.2010, 12:24:47
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de luciamanta Vezi mesajul
Sa va relatez ceva. La biserica la care merg eu la slujbe, parohul și totodata, duhovnicul meu, a fost reclamat de ceilalti 2 preoti slujitori ai bisericii. De fapt, parintele este reclamat din anul 2001, desi a facut tot ce este omeneste posibil pentru biserica din toate punctele de vedere. In urma multor reclamatii si neintelegeri, parohul a fost mutat la o alta biserica din Bucuresti. A fost adus in locul parintelui paroh un alt preot de la Biserica Islaz, judetul Ilfov. De indata ce fostul paroh a fost mutat, un individ bagacios a inceput sa intre pe sub pielea noului paroh. Acest individ, anul trecut, in preajma sarbatoririi Sfintei Parascheva, a solicitat enoriasilor bisericii sa-i dea actiste pentru a le duce dumnealui la Iasi. Am dat si eu un acatist pentru 40 zile si 20 de lei. Dar dansul, mi-a spus ca nu este suficienta suma, intrucat acolo la Iasi, suma practicata este de 40 lei. I-am dat 40 lei. Dupa o luna si jumatate a fost in delegatie la Iasi si am trecut si pe la moastele Sfintei Parascheva, unde am lasat un acatist. Dar, surpriza: costul unui acastist de 40 de zile era de 10 lei! Va rog mult sa imi spuneti ce părere aveti de ceea ce v-am relatat.
Asemenea oameni ar trebui exclusi din randul clerului.
Asta se numeste escrocherie, minciuna, inselaciune, etc...
Reply With Quote