View Single Post
  #16  
Vechi 21.12.2015, 01:33:13
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Ca ii spunem "iad care curateste si din care se poate iesi" sau ca ii spunem, folosind un latinism, "purgatoriu", putin importa. Dupa cum putem spune la fel de bine "am luat un medicament care curateste colonul" sau "am luat un purgativ".
Tocmai aici este deosebirea fundamentala, pe care am subliniat-o si in primul mesaj (care pare ca e invizibil, initiatorul topicului nu l-a vazut).
In catolicism Purgatoriul curateste, adica focul de acolo. Rugaciunile si milosteniile au doar rolul de a grabi curatirea si de a scurta sederea.
In ortodoxie Iadul nu curateste el insusi, doar rugaciunile si milostenia celor vii, aceasta ajuta pe cel adormit si chiar il poate duce in Rai.
Cum precizam si la subiectul despre Purgatoriu (este observatia teologilor si sfintilor ortodocsi), dogma Purgatoriului aparuta dupa schisma la catolici nu e doar eronata, ci si absurda din punct de vedere logic. Pentru ca pana la a doua venire a lui Iisus cei morti nu au trupuri, deci nu pot simti un foc care sa-i curete, de orice natura ar fi el.
Pe de alta parte e evident ca dogma Purgatoriului are asemanari cu dogma crestina, pe care o aveau si catolcii inainte de adoptarea acestei dogme. A luat de la invatatura dinainte unele elemente.
Reply With Quote