Subiect: Marea trinitate
View Single Post
  #92  
Vechi 22.04.2019, 01:58:45
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
... Cele trei ipostasuri sunt egale in "putere". Daca nu ar fi asa, nu am putea vorbi de "tri-unitate".
Ordinea de precedenta (Tatal mai intai) se refera la generare (Tatal a nascut pe Fiul si nu invers, iar acest lucru s-a petrecut in pre-eternitate ("mai inainte de toti vecii")) si in niciun caz o ordine in putere ori prerogative...
Ordinea de precedenta(generare) de care vorbiti este numai de sorginte lumeasca(parerea mea), pentru ca, desi sunteti de parere ca s-ar fi petrecut "inainte de toti vecii", ar sugera ca atunci Dumnezeu n-ar fi fost vesnic, ceea ce nu e corect.

La aceasta neconcordanta se adauga si formularea perfectibila din CREZUL(compus de Sinodul de la Nicea din 325), "Carele din Tatal S-a nascut mai inainte de toti vecii"; mai potrivit ar fi fost compozitia "Carele din Tatal e nascut..." (parerea mea).
Trecutul(perfectul compus) sugereaza distinct un eveniment petrecut si incheiat, prezentul sugereaza vesnicia.

Spre deosebire de cronologie, eu as avansa o ierarhie, sa-i zicem, asemanatoare cu cea a "statului", in care Tatal este Statul, Fiul este Guvernul, iar Duhul Sfant este Constitutia.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote