View Single Post
  #3  
Vechi 03.08.2012, 13:59:59
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Draga cred cu adevarat,

Poate ai timp sa citesti si aceste mesaje scrise zilele acestea pe forum, pe care eu una le gasesc foarte folositoare - http://www.crestinortodox.ro/forum/s...9&postcount=14 si http://www.crestinortodox.ro/forum/s...0&postcount=13.


Eu, cand ma mai gasesc in astfel de situatii, incerc sa il pun la rugaciune pe respectivul. Lucrurile astea, neplacute, ce-i drept, in care persoane mai mult sau mai putin apropiate imi pun la incercare rabdarea si intelegerea, ma scot din starea de amorteala.
Credinta si in general, virtutile, sunt incercate, sunt puse la bataie in vremuri de ispita, nu atunci cand e cald si bine pe strada noastra. Trebuie sa te rogi sa il imblanzeasca Domnul pe respectivul, sa ii dea gand bun, sa va impacati... Sunt rugaciuni speciale care se spun pentru impacare, pentru vrajmasi, prin care nu ii ceri Domnului pedepsirea acelei persoane, ci sa se intoarca la El si sa fie pace - cauta pe google. Daca nu poti face asta, atunci roaga-te Domnului sa iti dea tie gand bun si rabdare. Eu stiu ca unele persoane, cand isi pun in cap, pot fi cu adevarat nesuferite, dar noi suntem crestini si nu trebuie sa ne uram unii pe altii. In plus, daca tu o urasti, ea castiga, pentru ca izbuteste sa te faca pe tine asemenea ei.

In niciun caz sa nu demisionezi, cel putin daca nu ai un alt loc asigurat. ti-as spune eu. E tare greu in ziua de azi sa gasesti un loc de munca. Cand mai incepe sa te enerveze, roaga-te in gand sa o miluiasca Domnul, sa inceteze sa te mai supere... si nu ii mai da atentie. Ca zice ea una, mai zici si tu una, si uite asa incepe cearta. Si incearca sa te gandesti daca nu cumva tu i-ai gresit cu ceva.

Acum, poate ca ar trebui si unii colegi si sefii sa ia atitudine daca lucrurile devin prea greu digerabile. Desi e complicat, ca dupa aceea se formeaza tabere, bisericute... La noi in birou se gaseste cate o colega mai impaciuitoare care sa schimbe subiectul si sa aplaneze un conflict care e pe cale sa inceapa intre alti doi. Stiu ca o persoana si-a dat altundeva demisia, tot asa, din cauza unor certuri cu o colega, iar ceilalti colegi au fost solidari si au reclamat-o pe respectiva si nu stiu cum, dar cea care demisionase s-a intors inapoi.

Oricum, eu te indemn la rugaciune si la lupta, adica la ramanere pe pozitie si la intarire sufleteasca! Sa te ajute Domnul!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote