View Single Post
  #8  
Vechi 18.11.2012, 23:39:49
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
De fapt, acum îmi dau seama că mi-ar putea răspunde, cu ușurință și în cunoștință de cauză, inclusiv absolvenții de liceu care au făcut Religie în școală: cum v-ar fi plăcut să se desfășoare orele? Ce v-a plăcut în timpul orelor de Religie? Prin ce au reușit profesorii să vă întărească în credință?
V-au ajutat mai mult spiritual profesorii de Religie indulgenți și prietenoși, sau cei autoritari și exigenți? Și în ce momente, prin ce anume reușeau să vă atragă atenția și interesul?
V-am pus o mulțime de întrebări... dar m-ar ajuta răspunsurile voastre.

Doamne ajută!
In clasele primare am facut orele de religie cu preoti, mi-a placut foarte mult ora de religie pentru ca acestia au prezentat Poruncile si rugaciunile intr-un mod serios, erau si blanzi cand vorbeau, dar cand era vorba sa ne asculte puteau fi si exigenti.

In gimnaziu am avut 2 profesori ( se schimbau des acestia) , ce imi amintesc este ca ne-au obligat sa mergem sa ne spovedim, iar eu tocmai pentru ca au facut-o nu m-am prezentat la spovedanie dintr-un spirit de revolta.

In liceu am avut o profesoara ce ne-a prezentat istoria Bisericii intr-un mod total plicticos, iar mai apoi un profesor care discuta pe baza Bibliei facand interpretari personale, 20 la suta din timp iar 80 la suta din timp vorbea insa total a proasta ne punea sa ii punem intrebari care nu aveau nici o legatura cu religia, vorbeam despre OZN-uri, extrateresti si prostii, nu ne rugam la inceputul orei, astefel ca atunci cand a avut un profesor invitat si acesta ne-a pus sa ne rugam , noi am refuzat majoritatea pentru ca primul nu ne invatase si nu ne ceruse aceasta. Manuale nu am avut.

Singurele ore care mi-au placut au fost cele facute de preoti care m-au invatat bazele religiei ortodoxe, dar urmatorii profesori din gimnaziu si liceu nu aveau tact nu cunosteau materia sau mai rau, erau delasatori si nu au facut altceva decat sa ma indeparteze de religia ortodoxa.

Mie mi-ar fi placut ca la orele de religie in primul rand sa incepem cu o rugaciune, unu la mana, doi la mana sa discutam liturgia de duminica, trei la mana scopul principal al orei de religie trebuia sa fie mantuirea cum puteam ajunge la mantuire, sa ni se prezinte si sa se analizeze un pasaj din Biblie, sa il comentam impreuna iar mai apoi sa ni se vorbeasca despre problemele tinerilor din punct de vedere crestin, deci problemele de zi cu zi cu care se confrunta tinerii in zilele noastre. Profesorii nu mi-au intarit credinta, ei m-au indepartat de credninta, preotii din primara au sadit samanta si profesorii din gimnaziu si liceu m-au indepartat total de Biserica.

Profesorul trebuie sa fie un amestec de blandete si exigenta sa stie sa le foloseasca la momentul oportun, sa aiba tact etc.
Reply With Quote