View Single Post
  #153  
Vechi 02.11.2018, 16:36:00
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Tu n-ai vazut ca ti-a spus chiar el ca nu crede?
:))) Asta este starea lui ... sau mă rog, ceea ce el relatează, adică un mod de ”a se smeri” să-i spun așa. Că este sau nu adevărat, nu am de unde ști, eu încă nu am intrat în posesia unui aparat care măsoară credința omului.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Se pare ca nu stii despre ce e vorba, doar te-ai bagat in disuctie.
Iată-te din nou cu veșnica replică.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Eu am discutat cel mai mult cu Ali, chiar el a spus de mai multe ori ca e necredincios, nu e doar agnostic, e chiar ateu.
Una este să spui și alte să fii. Din ceea ce scrie, clar nu este ateu. Că le încurcă, că e pătimaș, că are nemulțumiri și nelămuriri, astea nimeni nu le neagă. Dar să-mi areți și mie unul care nu are nicio patimă, nicio nelămurire și este mulțumit în toate.
Indiciu: nu te chinui că nu ai să găsești. Și eu am avut multe contradicții cu el, dar asta nu mă împiedică să-i dau dreptate în anumite situații.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Si nu e doar unul pasiv, e militant, scrie tot timpul impotriva crestinismului.
Așa și? E dreptul lui. Ai două posibilități: să-i replica cuvenită sau să-l ignori. Nu e militant, ci mai degrabă unul răzvrătit/smintit care caută ... și, din păcate, nu găsește omul potrivit care să-l asculte, care să-l înțeleagă, care să-i întindă o mănă. Și așa cum zice și el, Biserica nu exclude pe mineni, Biserica nu este închizitoare sau respingătoare, așa cum de multe ori procedăm noi cu el. Nu neg că ar putea un simplu troll sau altceva.
Reply With Quote