Subiect: Un sfat...
View Single Post
  #55  
Vechi 13.07.2011, 11:23:54
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de uncopil Vezi mesajul
Nu am si nici nu cred ca am nu stiu ce pregatire teologica. Dar cred ca fiecare om are o samanta de creier=>discernamant=>poate distinge realitatea de fictiune.
Discernamantul nu vine fara cunostinta, fara pregatire.

Citat:
Si daca te gandesti ca acea carte care urmeaza sa o citesti este fictiune si ai credinta, nu prea cazi.
Inca o data, nu poti deosebi fictiunea teologica de realitate daca nu ai pregatire teologica.

Daca adventistii iti zic ca doar de la Constantin cel Mare s-a sarbatorit duminica in locul sabatului, cum poti tu sa-i contrazici daca nu stii o iota de istorie bisericeasca?

Ah, ca poti sa le respingi afirmatia doar pe criteriul ca sunt adventisti si vor musai sa-ti bage sabathul in cap?
Atunci foarte bine ai putea nici sa nu le primesti cartile, ce sa mai le si citesti.

Sa stii ca diavolul este foarte smecher, nu o sa-ti bage niciodata pe gat o minciuna evidenta, o sa te hraneasca doar cu miere si o singura picatura de otrava in ea, este de ajuns..

Citat:
La fel as putea zice ca daca citesti un roman, o nuvela orice, de ex. "La tiganci" o sa crezi cu tarie ca lucrurile acelea chiar s-au intamplat.
Si cum poti sa demonstrezi cuiva mai credul ca nu s-au intamplat?

Citat:
Lasati fratilor toate credintele babesti si fiti precum copiii, cu suflet curat si inocent, nu stapanit de diavol!
Recomandarea Bisericii de a nu citi carti eretice nu este "credinta babeasca".

O gasesti in catehism, pune mana si citeste ca sufletul curat si inocent care crezi ca e asa accesibil (sau ca il ai deja) ai s-ar putea sa se dovedeasca cam iluzoriu..

Apropo, stii care sunt cei 3 mari dusmani ai sufletului?
Reply With Quote