View Single Post
  #6  
Vechi 28.06.2010, 16:42:04
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Oricand e binevenita o discutie pe tema asta, ca sa ne mai dezmortim neuronii.

Daniel 7
2. Daniel a început a grăi, zicând: "Văzut-am în vedenia mea din timpul nopții cum cele patru vânturi ale cerului au sfredelit marea cea necuprinsă.
3. Și patru fiare uriașe au ieșit din mare, una mai deosebită decât alta.
4. Cea dintâi semăna cu un leu și avea aripi de vultur. M-am uitat la ea până ce aripile i-au fost smulse și a fost ridicată de pe pământ și pusă pe picioare ca un om și i s-a dat inimă de om.

Acesta este pe de o parte un text profetic, pe de alta parte pare a fi o scurta descriere a modului in care viata a ajuns si a evoluat pe Pamant.

Voi indrazni sa comentez cateva afirmatii facute mai sus:

1. Pamantul despre care se vorbeste in versetul urmator poate fi Universul: "Să dea pământul din sine verdeață: iarbă, cu sămânță într-însa, după felul și asemănarea ei, și pomi roditori, care să dea rod cu sămânță în sine, după fel, pe pământ!" Și a fost așa."

Moise nu avea vocabularul nostru pentru a descrie Cosmosul in cuvintele pe care le folosim noi, asa ca probabil a folosit cuvantul "pamant" cu sens multiplu, asa cum cuvantul "cer" are doua sensuri sau cuvantul "apa" (ape).

Samanta vietii, iarba si pomii sunt forme de viata care au aparut in Universul timpuriu. Din cele patru vanturi ale cerului... :)

2. Arata-ne unde afirma evolutionismul ca omul deriva din maimuta. Omul a avut o evolutie proprie, nu-se-stie-cum, prin pronia divina.

3. Sorin Dumitrescu zicea ca omul inainte de pacat a fost o fiinta androgina, adica doua persoane intr-un singur trup. Dupa modelul divin, care este Treime de Persoane intr-o singura Fiinta. Dupa caderea in pacat, a intervenit separarea lui Adam de Eva, din motive pe care numai Cerul le stie.

4. A luat tarana si l-a facut pe om. Voi cum va imaginati? A luat Dumnezeu forma humanoida si S-a apucat sa modeleze lutul in cateva ore terestre? Este clar ca aceasta metamorfoza s-a petrecut intr-o perioada lunga de timp, prin purtarea Sa de grija. Cand a fost gata, acea fiinta a primit suflarea de viata, devenind dupa Chipul Creatorului sau o fiinta rationala, libera, cu sentimente, adica vie!

5. Cand vorbim de animale fara suflet, nu putem spune ca mor in sensul clasic al mortii inteleasa de religia crestin-ortodoxa. Moartea omului a fost strategia divina de a-i da omului o sansa de indreptare, de revenire la conditia dintai, de inviere. Ceea ce nu poate fi vorba si la animale sau plante, care sunt modalitati sai simple sau mai complexe de manifestare a Duhului Sfant in natura. Deci notiunile de moarte si suferinta nu au sens inainte de moartea duhovniceasca a lui Adam-Eva. Aceasta este moartea, iar suferinta este pierderea Duhului Sfant, caderea din contemplatia Lui Dumnezeu in simpla existenta departe de El.

6. Adam a pus nume dobitoacelor care au ajuns la perfectiune o data cu el, cand erau bune toate. Bune erau si inainte, pentru ca nu era ceva rau intervenit in creatie din exterior, dar inca nu erau desavarsite.

7. Odihna Lui Dumnezeu este o odihna activa, purtand grija creatiei, a oamenilor, a ingerilor, a Universului, lucrand la mantuirea noastra prin intruparea Fiului, prin trimiterea Duhului Sfant prin Sfintele Taine samd. Ziua a saptea se va termina la Judecata de Apoi, dupa care va incepe ziua a opta, o noua treapta a existentei la care vom fi transfigurati.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.