Subiect: Despre post
View Single Post
  #3  
Vechi 18.11.2011, 17:41:47
Dasy de Mara Dasy de Mara is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.12.2010
Locație: Nürnberg
Religia: Ortodox
Mesaje: 38
Send a message via Skype™ to Dasy de Mara
Smile de ce nu se mananca, carne in post

Noi ortodocsii actionam dupa multe din poruncile, sau predicile Domnului, caci "DOMNUL AZIS: CA VOR POSTI UCENICII cind nu va mai fi El aici. "Cine are urechi de auzit, sa audda". Noi cei care postim VREM sa fim ucenicii LUI, de aceea postim si nu trebuie sa o facem din sila, ci cu multa dragoste. Ce este postul pe langa Sfintele Patimi, pe care le-a indurat Mantuitorul? Deci noi cu o asa mica osteneala ne facem chipurile partasi - mai bine zis ne lingusim ca si copiii - Sfintelor Sale Patimi, aratand prin aceasta ca suntem alaturi de EL, suferim cu el si asa mai departe.
Apoi Insusi Mantuitorul azis, ca sa luam pilda de la copii. A iubi ca un copil inseamna multe: sa ierti SI sa uiti repede celui ce ti-a gresit
Ce face copilul? Copilul imita pe parinti. Deci noi facem, ce Tatal nostru Care este in ceruri isusi a facut. Primul lucru pe care l-a facut dupa Botez a fost postul de 40 de zile.
Noi postim nu numai 40 de zile pe an. De ce? Fiindca: noi postim in cele 40 de zile premergatoare postului Nasterii Domnului ptr a ne curati si a primi in noi pe Pruncul Iisus, (Care pururea ptr noi se jertfeste), ca sa ducem si noi cu ravna si rabdare la bun sfarsit, precum EL, patimile ce ne vin in cale; noi postim (de carne) cele 40 de zile premergatoare Invierii Domnului nostru Iisus Christos, fiindca ne facem partas Sfintelor Sale Patimi, curatindu-ne sufletul si trupul, ca sa ne inoim trupeste si sa invie in noi Duhul cel Sfant, pe care ni l-a daruit la nastere, caci multe pacate am facut necinstind si nebagand in seama Duhul Cel Sfant, un DAR DE O NESTEMATA VALOARE, ca sa ramanem in El si El intru noi.
Noi nu mancam carne si peste fiindca ucidem ptr a manca. Pestele este dezlegat cand sunt praznuiti sfinti mari, care poate sa ceara ptr noi iertare de la Dumnezeu, ptr uciderea facuta. Cred ca aceasta este un motiv tot copilaresc si cred ca ne iarta ptr aceasta, apartinand poznelor mici, care copiilor le sunt iertate de catre parinti de nenumarate ori cu zisa: "bine, dar sa nu mai faci". Dar copilul uita si iar face si iar este iertat.
Revenind la post, daca citim Sfanta Scriptura, vedem ca toti au postit, fie ei cat de mari: a postit Dvid, imparatul, a postit Moise, OMUL LUI DUMNEZEU si altii.
Domnul in pustie nu a avut nimic de mancare numai pietre, cu care l-a ispitit necuratul spunandu-I sa se roage Tatalui sa le prefaca in paine, ceea ce sigur ca Mantuitorul nu a facut, ci a implinit VOIA TATALUI, PENTRU CARE A FOST TRIMIS, ca sa mantuiasca neamul omenesc, CACI, CHIAR DE AICI, DE LA MANCARE S-A STRICAT sfintenia omului, care o avusese inainte de calacarea PORUNCII DUMNEZEIESTI de a nu manca din pomul oprit, CACI A SPUS DOMNUL; CA "IN MOMENTUL IN CARE VETI MANCA DIN POMUL OPRIT, DE MOARTE VETI MURI": (vezi Fecerea). Inainte de pacat, fiarele se inchinau lui Adam si Evei, dar numai dupa aceea au fost fioroase si-i muscau, s-au purtat necuviincios cu ei. De ce credeti ca animalele cauta apropierea pustnicilor? Ptr ca animalul este sfant, imi spunea mama mea si stie si chiar cand v-or muri, prin sfintenia lor stiu cine este sfant, ca deasemeni si sfinti pustnici si alti sfinti, despre multi aflam, citind vietile lor ca au spus si s-au pregatit ptr momentul iesirii din aceasta lume.

Citat:
În prealabil postat de Marinela Vezi mesajul
De ce in timpul postului se face dezlegare la peste, iar la carne nu? Pestele nu este tot carne? Ce diferenta este intre carne si peste din punctul de vedere al bisericii? Multumesc
Reply With Quote