View Single Post
  #9  
Vechi 08.04.2012, 21:59:15
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit feedback

Lăudat fie Isus!
Citat:
În prealabil postat de antoradoi Vezi mesajul
Nu te-ai rugat niciodata sa-ti ajute Dumnezeu sa nu te opreasca Politia Rutiera pt ca uite,sa zicem ,ai plecat la un drum si n-ai luat rovinieta(nu din lipsa de respect pt o lege imbecila ,ci pur si simplu pt ca n-ai avut in drum ,inca,vreun Peqo ,de unde sa cumperi una)?{eu am facut-o,sapt trecuta,pt ca o luasem pe un drum pe care niciun PEQO intilnit pe traseu ,nu avea ROvinieta,si ,de fapt nu m-am rugat eu,ci am tot zis tot drumul:Ionutee,stai in genunchi si fa metanie la Dumnezeu ,si roaga-te ca sa nu ma opreasca Pol Rutiera si sa ma amendeze c-o pestelca de bani, ,ca te crappp!,la intoarcere ,daca ma amendeaza!!!(vorbeam singura!) ;Ionut fiind un amic ,care ma rugase -Doamne,dar cind nu ma roaga!!,Ionut !!!- ,ca in drumu' meu,sa ma abat pe la el(citiva zeci buni de km!!,si nicidecum nu-mi era in drum...),sa-i fac un mic serviciu,si timpul nu-mi prea permitea,ca el tocmai locuieste pe undeva pe linga Bucuresti si eu a trebuit sa ma abat multi-multi Km,cum am zis ,si ..am uitat de rovinieta,si,m-am trezit ,plecata la drum fara ,si,dai si cauta si opreste la toate statiile de benzina ,pierdere de timp!!,si..s-a lasat si intunericu',si...iata-ma rugindu-ma!Rugindu-ma?Aoleu!!!La cite boacane mi-a facut acest amic(una dintre multele mele CRUCI-"ulite",puse in seama mea!!!),Slavit sa fie Domnul!;sau nu te-ai rugat niciodata sa-ti ajute Dumnezeu sa cistigi vreun proces(sa zicem),in care ai fost tirit,poate,fara voia ta,dintr-o nedreptate?;Nu te-ai rugat niciodata ca Bunul Dumnezeu sa-ti ajute sa iei un examen(chiar si cel pt permisul auto!),pt ca iti sta inima de emotie si se duce pe apa simbetei toata stiinta ,tot cititul,si uiti tot,si parca ti se goleste mintea si nu mai stii nimic,desi te-ai straduit si ai invatat ,la greu?Si,chiar si pt bani ,poate,de ce nu!,ca de,daca ai un servici,sa zicem!,in zilele noastre,e egal cu o...minune,si a avea,oarecum ,bani ,si ..prin urmare,piine pe masa...
...sau ,etc......
Toma ,apostolul,n-a ratat nimic,dimpotriva...numai ca a ramas in Istorie,cu adaugirea:necredinciosul.Dar tot apostol.Hristos,Domnul,nu l-a renegat pt ca acesta,Toma,se indoise,ci ,I s-a descoperit(prin rani),tocmai pentru a-i risipi indoiala,i-a zis une degetul tau pe ranile Mele,ca sa te convingi...
Actul RASTIGNIRII,ferocitatea si barbarismul cu care fusese savirsit,authenticitatea Actului,i-a determinat pe Ucenici(presupun ca pe toti!),sa uite ,chiar daca doar pt moment,ca Hristos le spusese ca :VA INVIA!,si desigur ca atunci cind Hristos a intrat la ei,dupa INVIERE,ei s-au bucurat nemasurat,insa ,mai intii au fost surprinsi de prezenta LUI acolo...si ,sa nu uitam,ucenicii LUI,au fost impreuna cu EL,vreme de 3 ani,si EL INSUSI le-a vorbit,si le-a spus ce va urma...EL INSUSI,nu altcineva.
La inceput, omul poate sa nu creada mai deloc,apoi crede putin ,dupa care ,un pic mai mult,si ,mai apoi ,poate ajunge la masurile la care sa fie biruitor ,prin Credinta,trecind prin etapa nadejdii si/sau deznadejdii...
.................................................. .................................................. .......................
Dumnezeu nu s-a suparat pe mine pt ca strigam in noapte la Ionut sa faca metanie ca sa nu ma opreasca Pol Rutiera,ci ...
...am trecut prin 3 filtre(eram mai mult moarta decit vie!!,dar..conduceam!!!),in nici 30 de km...toate ,pe partea opusa!!!sensului meu de rulare...Slava Tie, Doamne!...
....asa a ramas si Ionut,inca o data(Doamne,pt a cita oara!!!",viu,si nevatamat"....
Căutați Împărăția și dreptatea lui Dumnezeu și toate celelalte se vor adăuga vouă(...).

Nu, nu m-am rugat așa cum spui tu de când am conștientizat că Voia Lui este să mă mântuiesc.

Despre ro-vignete eu știu că sunt camere instalate pe DN care fimează toate numere de înmatriculare și le compară cu cele introduse în calculator(sistem) atunci când ro-vigneta este plătită la Peco, iar amenda vine acasă. Aici(la Oradea) nu există filtre de verificare a rovignetelor.

Last edited by Demetrius; 08.04.2012 at 22:04:51.
Reply With Quote