View Single Post
  #28  
Vechi 03.01.2017, 16:13:47
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit http://www.impantokratoros.gr/341BF8B9.ro.aspx

TĂCEREA EPISCOPILOR ÎNSEAMNĂ ATEISM ȘI CRIMĂ.
CE ALTCEVA MAI AȘTEAPTĂ SĂ FACĂ PATRIARHUL BARTOLOMEU,
CA EVLAVIOȘII NOȘTRI EPISCOPI SĂ VORBEASCĂ?
CE ALT SFÂNT CANON AȘTEAPTĂ SĂ MAI ÎNCALCE?
BĂTRÂNUL EPISCOP AUGUSTIN KANDIOTUL RĂSPUNDE:



„TĂCEREA EPISCOPILOR ESTE ATEISM ȘI CRIMĂ"



Conform cuvintelor lui Hristos, Episcopul este cioban și trebuie să-și păzească oile.

Ereticii sunt lupii. Și ciobanul are câini. Fiecare stână își are câinii ei, câinii ciobănești care latră ca să alunge lupul departe. Și precum câinele ciobănesc latră, strigă toată noaptea, nu doarme pentru a ține departe lupii, așa și preotul cel bun și episcopul cel bun trebuie să strige și să izgonească lupii. Izgoniți din stână câinii ciobănești și nu va mai rămâne nicio oaie în stână. Izgoniți din Biserică pe propovăduitorii cuvântului lui Dumnezeu, pe preoții evlavioși, pe predicatorii râvnitori, pe înflăcărații episcopi și Biserica lui Hristos se va goli. Lupii vor triumfa.

(fragment dintr-o omilie, Florina, 13.03.1971)



CUNOAȘTEREA EPISCOPULUI BUN

Suntem așadar obligați să predicăm și să mustrăm. Știți ce vor ateii?
Dacă veți vedea că într-un sat sau într-o mitropolie nimeni nu-l judecă pe episcop sau pe preot și că gurile tuturor vor spune dimpreună cu ateii și masonii și iehoviștii: „bun, bun". Când veți auzi [că aceștia zic] că este bun, atunci nu este bun, deoarece vorbește despre toți într-un asemenea mod ca să-i mulțumească.
Ateii și necredincioșii nu vor să existe predică, nu vor să existe mustrare în societate, pentru ca această societate să se autodistrugă.
Și acel episcop sau acel preot care își închide gura și nu protestează pentru cele ce se întâmplă în societate, acela este împreună cu ateii și îi ajută. De aceea spune Sfântul Grigorie: A tăcea episcopul în astfel de zile este o crimă față de Biserică, tăcerea episcopului este ateism.
Cu alte cuvinte, orice preot, orice rasofor, orice episcop, care nu mustră, nu este întru nimic diferit de ateu. Este împreună cu ateii și cu materialiștii și cu necredincioșii, care sunt vinovați pentru această stare proastă.



RECUNOAȘTEREA PREOTULUI ȘI EPISCOPULUI BUN

Da, așa se întâmplă în lumea aceasta! Toți aceia care își fac datoria, toți aceia care au îndrăzneală - a spus-o Hristos: „În lume necazuri veți avea, dar îndrăzniți, Eu am biruit lumea!" (Ioan 16, 33). A spus-o Apostolul Pavel că „cei care vor să trăiască cucernic în Hristos Iisus vor fi prigoniți" (II Timotei 3, 12); o mărturisește astăzi mucenicia lui Hristos.
Arătați-mi, vă rog! Citiți Viețile Sfinților - arătați-mi un sfânt, arătați-mi un sfânt care nu a trecut prin cuptorul necazului și al durerii. „Prin multe necazuri trebuie să intrăm în Împărăția Cerurilor" (Fapte 14, 22). Da, creștinii mei. Dacă vrei să trăiești conform Evangheliei, vei merge contra cu casa ta, contra cu societatea, contra cu toți; cu tine va fi Hristos.
De mii de ori sărac cu Hristos, decât milionar cu diavolul! De mii de ori femeie de serviciu măturând trotuarele, decât doamna lui Kolonakios cu turpitudine și imoralitate. De mii de ori diacon, de mii de ori călugăr cu Hristos, decât patriarh care încalcă Dumnezeieștile și Sfintele Canoane! De mii de ori exilat în beciuri, decât un ticălos rasofor predicând minciuna!
Fie ca Hristos să ridice în Biserica noastră ierarhi de înălțimea, de curajul și de măreția Sfântului Ioan Gură de Aur, prin ale cărui rugăciuni fie ca Dumnezeu să ne miluiască pe noi toți. Amin.

(traducere din elină: monahul Leontie; sursa audio: http://www.youtube.com/watch?v=hVh2r...layer_embedded)
__________________
Reply With Quote