View Single Post
  #1008  
Vechi 24.02.2017, 11:49:50
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Dialogul are intotdeauna sens. Iata ca au un pic de dreptate cei care spun ca ne-am obisnuit sa credem ca dialogul cu altii e normal in timp ce dialogul cu ai nostri nu prea are sens. :)

Totusi acolo in sala nu au tipat toti in cor. Sunt multi care au nedumeriri sincere fata de cele petrecute in Creta, chiar si eu am intrebarile mele si marturisesc ca nu am gasit un raspuns satisfacator la unele dintre ele ( de exemplu problema casatoriilor interconfesionale sau problema reprezentarii acolo in Creta ). De asemenea cred ca se procedeaza absolut gresit acum cu acele procese care li se fac rasculatilor, pentru ca desi cred ca rasculatii au gresit si trebuiesc sanctionati ( sau iertati dar trebuie sa recunoasca si ei ca au gresit pentru asta ), nu cred ca sunt judecati de catre "instante" competente sa judece cazurile lor. Pentru ca eu daca te acuz pe tine de erezie, nu e normal sa ma judeci tu ci e normal sa ajungem amandoi in fata unei instante impartiale.
Una a e să ai nedumneriri sincere, care și eu le-am avut și poate le mai am (una este cea pe care ai amintit-o), și alta este să te rupi de Biserică și să-ți creezi propiile prejudecăți la care nu ai de gând să renunți, în ciuda unui dialog care încearcă să aducă lămuriri. După cum vezi, nedumerirea "biserici" a fost expusă destul de clar și argumentat, crezi că ei au renunțat la părerea lor? :)

P.S. Am auzit la Pr. Necula o explicație cu căsătoriile. :)
Reply With Quote