View Single Post
  #7  
Vechi 08.04.2019, 21:02:12
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Petru7 Vezi mesajul
Când bisericile se transformă în cluburi lumești, mai urmează ca sexul să se predea în școli de sexologi ai ”ortodoxiei” și să se aplice practic în lăcașuri ”binecuvântate”, din alea sociale, cum era pe vremuri ”Crucea de Piatră” ... deci e clar că trăim vremurile din urmă când stelele cad la pământ ca smochinele scuturate de o furtună puternică.
În primul rând nu Bisericile se transformă în cluburi lumești, că nu în Biserică se petrece acțiunea, dacă ai fi urmărit documentarul ai fi văzut că e un spațiu în afara lăcașului de cult.

Nu Biserica i-a smintit dacă asta vrei să sugerezi, i-a luat gata formați de o societate care e potrivnică ideii de credință și Biserica încearcă să mai recupereze ce poate.

În documentar spune că nu se înlocuiește viața Bisericii cu cea de la cafenea, acel spațiu e un pridvor spre Biserică, iar unii n-au dat prin Biserică înainte să meargă acolo, dar nu din cauza Bisericii ci a mersului societății care e cumva împotriva unei vieți bisericești.

Măcar acei tineri nu vor fi radicali anti biserică, se obișnuiesc vizual cu icoanele și nu li se încalcă deloc libertatea, nu-i forțează nimeni.


Citat:
În prealabil postat de Petru7 Vezi mesajul
Cafeaua conține cofeină deci practic e un drog iar jocurile crează dependență și cruzime fiind bune să-ți omori timpul.
Prietene, cafea se bea și pe Muntele Athos, chiar am citit despre un sfânt care recomanda cafeaua înainte de priveghere, e o exagerare să faci din cafea păcat.

La jocurile acelea toți câștigă, nu se încurajează câștigul agresiv, oamenii învață să piardă fără să se supere, se diminuează egoismul.

Citat:
În prealabil postat de Petru7 Vezi mesajul
Dumnezeu ne-a chemat la ceva eroic, la ceva frumos și mai presus de cele lumești, de cele deșarte, la sfințenie, la nepriămire, la credință, la iubire, la urmare Domnului, la împlinirea milei jertfelnice și nicidecum la a face bani și profituri frumoase din orice activități. Asta n-au decât să facă intreprinzătorii creștini ... dar când se apucă să facă asta biserica... mie îmi miroase a lepădare de credință, pentru că a avea credință presupune a-ți asuma sărăcia și împlinirea poruncii iubirii mai presus de orice.
Nu știu ce profituri se fac, nu foarte mari, nu cred că li se condiționează accesul de vreo taxă, cine donează 5-10 lei pe lună e ca și cum ar dona 1-2 euro, se plătesc diverse chestii, lumină, căldură, poate chirie.

La localul acesta din Hațeg Biserica vine înspre tineri cu un dar din fondurile ei, nu cred că în Hunedoara și în satele dimprejurul Hațegului se fac profiturile din orașe unde sunt mari aglomerări urbane.
Nu poți să compari Hunedoara cu Bucureștiul în materie de putere de cumpărare, dar faptul că în Hunedoara se face așa ceva e salutar.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 08.04.2019 at 21:16:01.
Reply With Quote