View Single Post
  #8  
Vechi 01.10.2012, 18:36:45
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VladCat Vezi mesajul
Noi ar trebui să sărutăm pământul pe care calcă cineva care a trecut prin Pitești.
Sunt de acord cu tine, emisiune m-a cutremurat, iti multumesc ca ne-ai recomandat-o.

Citat:
În prealabil postat de VladCat Vezi mesajul
Eugenia Vodă îl jignește în repetate rânduri pe Constantin Iulian, contrazicându-i răspunsurile cu superioritate, pe alocuri izbucnind chiar în râs, și încercând să îi demonstreze, în ciuda mărturiilor sale, că idealul pentru care a suferit o viață este o utopie și că legionarii au fost niște zănatici și niște criminali.
De regula am vazut ca Miscarea Legionara este prezentata in doua lumini, unii ii pun in spate acte de omucidere, ideologie utopica, elitism, altii (de regula cei ce au facut parte din ea, o prezinta ca fiind o Miscare ce a avut pe primul plan tara si tot ce este mai bun pentru aceasta, mergand pana la indurarea suferintei si jertfirea propriei vieti). Pentru mine aceasta emisiune a facut lumina in anumite aspecte ca de exemplu, faptul ca legionarii nu faceau uz de arma in numele Miscarii ci in nume personal, fara ca Miscarea Legionara sa impuna acest lucru in ideologie sa, asa cum se crede, cine era Echipa mortii, cine a participat de fapt la Rebeliune, omorarea lui Iorga, etc.

Nu cred ca Eugenia Voda il jigneste, insa nu poate sa inteleaga Miscarea Legionara asa cum este ea prezentata de oamenii care au aderat la ea, avand o alta intelegere asupra ei. Are ceva cu Miscarea in sine, nu cu acest om cu totul minunat si genial. Spre sfarsitul emisiunii atitudinea Eugeniei Voda este cu totul alta (nu mai este provocatoare si contrariata), si cred ca are meritul de a scoate in evidenta tot ce este important, de a face o emisiune cu adevarat interesanta.

Este impresionanta delicatetea domnului Constantin Iulian, modul in care face lumina in toate aspectele controversate scoase in fata de Eugenia Voda. Un OM de o mare si rara noblete.
Reply With Quote